RUSZA REKRUTACJA NA SZKOLENIE DLA PRACOWNIKÓW SEKTORA TURYSTYCZNEGO!

Uwaga touroperatorzy z Dolnego Śląska! Zaczynamy rekrutację dla pracowników sektora turystycznego na szkolenie, dzięki któremu dowiesz się, jak zwiększyć dostępność swoich usług i jak – dzięki temu – poszerzyć grupę klientów. Zapraszamy!

Zdjęcie wykonane na świeżym powietrzu. Niebieskie kajaki płyną po rzece, grupa płynących w nich 5 osób podnosi wiosła i pozuje do zdjęcia, machając w górze wiosłami. Wokół rzeki - zieleń, niebo ma piękny, niebieski kolor. Widać, że pogoda była doskonała. Osoby na zdjęciu mają na sobie lekkie, letnie ubrania.

  • TERMIN SZKOLENIA: 15-17 kwietnia 2024
  • MIEJSCE: SEKTOR 3, ul. Legnicka 65, Wrocław

Podczas szkolenia:

  • zdobędziesz wiedzę na temat wymogów i przepisów w zakresie dostępnych usług turystycznych,
  • dowiesz się, jakie są potrzeby osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością,
  • dowiesz się, jak komunikować się z klientami o szczególnych potrzebach,
  • poznasz alternatywne rozwiązania w dostępności,
  • zapoznasz się ze sprzętem wspomagającym dostępną turystykę.
Zdjęcie wykonane w górach, w czasie górskiej wyprawy. Grupa osób schodzi po kamiennych stopniach w skalnym korytarzu. Trzymają się poręczy. Wśród nich osoby z niepełnosprawnościami. Pracownicy fundacji Imago i wolontariusze (na pierwszym planie Agata Włodarczyk-Bucharowska) wpierają innych uczestników wyprawy). Agata trzyma mocno uczestniczkę za rękę, pomagając jej bezpiecznie zejść.

Masz pytania? Napisz lub zadzwoń:

Liczba miejsc ograniczona!


Program, szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy znajdują się w zakładce „Projekty – Aktualne” na stronie www Fundacji Imago.


Projekt „Otwórz drzwi – turystyka dostępna dla osób o szczególnych potrzebach” uzyskał dofinansowanie ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Nagroda dla międzynarodowego projektu ECDUR!

Od jesieni 2022 roku do grudnia 2023 Fundacja Imago realizowała w międzynarodowym partnerstwie projekt „Wczesne wsparcie rozwoju dzieci uchodźców z Ukrainy w sytuacji nadzwyczajnej” (ECDUR). Spośród ukraińskich specjalistów mieszkających w Polsce wyłoniliśmy:

  • rodzinnych konsultantów: osoby z wykształceniem z dziedziny psychologii, medycyny, edukacji, logopedii i z pokrewnych dziedzin
  • oraz liderów wsparcia: rodziców i opiekunów dzieci, którzy mogli pomóc innym rodzicom z Ukrainy.

Po odpowiednim przeszkoleniu konsultanci i liderzy wpierali rodziny uchodźcze opiekujące się dzieckiem/dziećmi z niepełnosprawnościami lub zagrożonym/zagrożonymi zaburzeniami rozwoju. Udzielali wsparcia psychologicznego, informacyjnego, mogli w praktyczny sposób, na bazie własnych doświadczeń, pomóc ludziom stawiającym swoje pierwsze kroki w nowym kraju.

Zdjęcie wykonane na zewnątrz, zieleń w tle, lekkie ubrania osób na zdjęciu i światło wskazują na piękną, słoneczną letnią pogodę. Do zdjęcia pozuje sześć kobiet w różnych wieku. W rękach trzymają i prezentują osobie wykonującej zdjęcie własnoręcznie wykonane, kolorowe prace plastyczne – owoc warsztatów, które odbyły się w czasie pikniku dla rodzin w ramach projektu ECDUR.
Zdjęcie wykonane latem 2023 we Wrocławiu w czasie rodzinnego pikniku z uczestnikami i kadrą projektu ECDUR.

Projekt ECDUR był realizowany w Polsce, w Bułgarii, w Mołdawii, Rumunii i na Słowacji we współpracy z organizacjami EASPD i UNICEF. Ze wsparcia we wszystkich krajach w sumie skorzystało ponad 20 tysięcy dzieci!

Bardzo nam miło, bo ten innowacyjny projekt został doceniony! Pod koniec lutego 2024 lider projektu ECDUR odebrał w Wiedniu nagrodę Zero Project 2024 przyznawaną w skali globalnej dla najbardziej innowacyjnych pomysłów, które pomagają likwidować bariery wobec osób z niepełnosprawnościami. Dziękujemy!

Grafika, na której 8 osób, głównie kobiet w kolorowych strojach stoi w kole wokół dużej flagi w narodowych barwach Ukrainy - niebieskim i żółtym.

Więcej informacji o projekcie i o nagrodzie znajduje się na podanych niżej stronach.

Zapraszamy na nową podstronę Fundacji Imago poświęconą obszarowi dostępności: warsztatom, szkoleniom i audytom.

Serdecznie zapraszamy na zupełnie nową podstroną Fundacji Imago, związaną z kluczowym obszarem naszej działalności: z dostępnością. Prezentujemy na niej ofertę audytów, szkoleń oraz warsztatów. W tym miejscu lepiej poznacie również nasz zespół, dowiecie się o działaniach i zaznajomicie z innowacją, jaką jest Forum Ekspertów Praktycznej Dostępności. Sprawdźcie sami i skorzystajcie z usług naszego eksperckiego teamu! Bezpośredni link do strony – poniżej.

https://dostepnoscszkolenia.pl/

To zrzut ekranu ze strony internetowej dostepnoscszkolenia.pl. Na fioletowym tle napis “Bądź dostępna_y! Profesjonalne usługi w obrębie dostępności. Poznaj naszą ofertę. Obok – kolorowa kostka Rubika. Po lewej stronie – ikonka osoby na wózku dla os. z niepełnosprawnością.

Na stronę warto zajrzeć w szczególności, jeśli:

  • potrzebujesz przeszkolić swoich pracowników z zakresu wiedzy i praktyki dostępności;
  • chcesz się dowiedzieć, jak projektować i świadczyć dostępne usługi i obsługiwać klientów z niepełnosprawnościami oraz ze szczególnymi potrzebami;
  • chcesz na własnej skórze poczuć, jak postrzegają świat i funkcjonują osoby o szczególnych potrzebach;
  • potrzebujesz zaznajomić się z alternatywnymi możliwościami świadczenia dostępnego wsparcia i używać dostępnych narzędzi;
  • pragniesz, aby twoje multimedia oraz media społecznościowe docierały do osób z różnymi niepełnosprawnościami i potrzebami;
  • chcesz przygotować dzieci, uczniów, studentów lub swoją kadrę do współpracy z osobami z niepełnosprawnością i zrozumienia ich potrzeb.

Poznaj nasz zespół ekspertów praktycznej dostępności którzy poprzez wiedzę i wykorzystanie własnych doświadczeń wraz ze specjalistami Fundacji Imago współprowadzą wszelkie działania, urozmaicając je o symulacje i zadania praktyczne tak, abyś jak najlepiej zrozumiał jakie bariery należy pokonać, by sprostać ich szczególnym potrzebom. 

Monika Łojba – jedna z ekspertek praktycznej dostępności i koordynatorka zespołu ekspertów_tek praktycznej dostępności, na zdjęciu ze swoim psem przewodnikiem – Brightem.

Dowiedz się, jak działamy i kim jesteśmy, a następnie wybierz interesujące Cię usługi z naszej oferty i skontaktuj się z nami, byśmy mogli jeszcze lepiej dopasować je pod wymagania Twoje i twojej działalności. Odezwij się do nas, byśmy mogli sprawić, ze będziesz dostępny!

Nasz adres mailowy: dostepnosc@fundacjaimago.pl

Numery telefonów: 798 623 117 i 790 757 195

„Zeszyt do przygody – cztery żywioły”. Bezpłatna publikacja Fundacji Imago.

Zeszyt do przygody” to praktyczny przewodnik i gotowe scenariusze aktywności: prezentacja metod terapii i edukacji opartych na kontakcie z dziką naturą (Wilderness Therapy) dla osób z niepełnosprawnościami! Publikację można pobrać bezpłatnie z naszej strony www. Znajdziecie ją w zakładce „Wydawnictwa Fundacji” pod hasłem „Terapia przez przygodę”.

Zeszyt do przygody” opracowany został przez Agatę Włodarczyk-Bucharowską, Magdę Kowalską i Magdalenę Stempską z Fundacji Imago, które na co dzień prowadzą działania w BAZIE – Centrum Aktywności Outdoorowych. Autorki dzielą się swoimi doświadczeniami zdobytymi przy realizacji międzynarodowego projektu „Baza Przygody – Centrum Aktywności i Integracji”, w którym uczestniczyło 40 młodych osób z niepełnosprawnościami z miasta Wrocław i powiatu wrocławskiego.

Wilderness Therapy to metoda terapeutyczno-rozwojowa opierająca się na jak najgłębszym zanurzeniu w dzikość i odcięciu od nadmiaru bodźców. Jej założeniem jest przede wszystkim wyjście z terapią poza budynek. Próby pokonania własnych ograniczeń mają pozytywny wpływ na kompetencje społeczne uczestników. We wstępie „Zeszytu do przygody” czytamy:

Materiały zawarte w publikacji prezentują praktyczne narzędzia terapeutyczne, wskazówki dotyczące przygotowania i realizacji wyjazdów outdoorowych dla osób z niepełnosprawnością oraz propozycje jedno i dwudniowych wyjazdów w atrakcyjne przyrodniczo miejsca na Dolnym Śląsku o różnych porach roku. Aktywności outdoorowe zostały podzielone na 4 żywioły, które reprezentują: OGIEŃ – letnie i zimowe wyjazdy o charakterze buschcraftingowym, WODA – aktywności i sporty wodne, ZIEMIA – wyjazdy trekkingowe, rowerowe i narciarskie, POWIETRZE – zajęcia wspinaczkowe na sztucznej ścianie i w skałach.

Publikacja powstała w ramach projektu „Baza Przygody – Centrum Aktywności i Integracji”, nr umowy K1d/0188. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein, Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Nowy projekt dotyczący asystentury i szkoleń w zakresie usług społecznych

Piotr Kuźniak, prezes Fundacji Imago, właśnie podpisał umowę na dofinansowanie projektu “Centrum Włączenia Społecznego 4.0”. 

Na zdjęciu widać trzy osoby, które uśmiechając się, pozują do fotografii. To Piotr Kuźniak, prezes Fundacji Imago, Bartosz Kotecki, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. Piotr Kuźniak w rękach trzyma certyfikat potwierdzający przyznanie dofinansowania na realizację projektu. W tle fragment “ścianki” Funduszy Europejskich. Fotografię wykonano wewnątrz budynku.
Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Bartosz Kotecki, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Piotr Kuźniak, prezes Fundacji Imago, w czasie uroczystości podpisania umów na dofinansowanie projektu.

Podpisanie umowy w praktyce oznacza, że na terenie powiatów: 

  • ząbkowickiego,
  • kłodzkiego,
  • dzierżoniowskiego,
  • świdnickiego,
  • wałbrzyskiego
  • m. Wałbrzych

ze wsparcia asystenckiego skorzysta 95 osób, a 200 pracowników publicznych i pozarządowych instytucji integracji społecznej zostanie przeszkolonych. 

W uroczystości podpisania umowy wzięli udział m.in. Bartosz Kotecki, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Instytucji Pośredniczącej Funduszami Europejskimi dla Dolnego Śląska 2021-2027, oraz Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego. 

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.

Najnowsza publikacja Fundacji Imago! O ekspertkach praktycznej dostępności i o nowym podejściu do aktywności zawodowej osób ze szczególnymi potrzebami

Ekspertki i eksperci praktycznej dostępności to osoby ze szczególnymi potrzebami, które już uczestniczą w projektowaniu, a w przyszłości – będą mieć coraz większy wpływ na to, w jaki sposób projektowane są produkty, usługi czy architektura. Dzięki temu, że osoby ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami testują nowe rozwiązania – projekty stają się bardziej uniwersalne i dostępne.

To okładka publikacji pod tytułem: "Śląskie ekspertki przez doświadczenie" - Ekspertki Praktycznej Dostępności, Model Innowacji. Na okładce znajduje się grafika, na niej dwie osoby w tym jedna na wózku dla osoby z niepełnosprawnością. Każda z nich wyciąga w kierunku drugiej rękę. Nad nimi są logotypy: Śląskiej Przestrzeni Innowacji i Fundacji Imago. Na dole strony logotypy Funduszy Europejskich, Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej. Na okładce jest także napis: "zespół innowatora z Fundacji Imago: Anna Janus, Barbara Górka, Monika Łojba, zamawiający: Stowarzyszenie Oligos, Rybnik.
Okładka publikacji „Śląskie ekspertki przez doświadczenie”

Publikacja jest efektem ponad półrocznej pracy ekipy Fundacji Imago. Anna Janus, Barbara Górka i Monika Łojba wspólnie z uczestniczkami szukały odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać osobiste doświadczenia nieaktywnych zawodowo mieszkanek województwa śląskiego, doświadczających niepełnosprawności, wykluczenia społecznego czy wyzwań wynikających z innego pochodzenia społeczno-kulturowego, by przekuć je na unikalną aktywność zawodową ekspertek w obszarze dostępności.

Publikację podsumowującą te doświadczenia znajdą Państwo na stronie www Fundacji Imago w zakładce „Wydawnictwa Fundacji” w sekcji „Dostępność” (na samym dole strony).

Zachęcamy też do obejrzenia wideo o ekspertkach na kanale YouTube Fundacji.

Innowacja dotycząca aktywizacji zawodowej kobiet otrzymała dofinansowanie w ramach projektu „Śląska przestrzeń innowacji”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

NOWY ROK – NOWE POMYSŁY NA ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI!

W tym tygodniu fundacyjny zespół ds. dostępności: Anna Janus, Barbara Górka, Mariia Pavlova i Monika Łojba spotkał się ekspertami praktycznej dostępności, czyli osobami ze szczególnymi potrzebami, które testują usługi społeczne, między innymi po to, by zwiększyć dostępność usług.

Zdjęcie wykonane w czasie spotkania fundacyjnego zespołu ds. dostępności z ekspertami praktycznej dostępności. W sali w półkolu siedzi eksperci i przedstawicielki Fundacji Imago. Naprzeciwko nich siedzą dwie kolejne przedstawicielki Fundacji Imago (Barbara Górka i Anna Janus, które prowadzą spotkanie. Obok tłumaczka języka migowego. W tle ekran projektora, na nim kadr z animacji dotyczącej roli eksperta praktycznej dostępności.
Fotografia wykonana w czasie spotkania zespołu ds. dostępności Fundacji Imago z ekspertami praktycznej dostępności.

Spotkaliśmy się w ważnej sprawie: wspólnie powołaliśmy nową platformę – Forum Ekspertów Praktycznej Dostępności. O tym, jak forum będzie działać w praktyce, napiszemy niebawem, a na razie kilka słów o samych ekspertach.

  • Eksperci praktycznej dostępności, w zagranicznych źródłach często określani jako „eksperci przez doświadczenie”, to osoby ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami angażowane do testowania usług społecznych. Dzięki nim powstaje coraz więcej rozwiązań (np. architektonicznych, cyfrowych i informacyjnych), które są dostępne dla wszystkich: dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ale też dla ludzi starszych czy dla rodzin z małymi dziećmi.
  • Eksperci mogą przekazać projektantom, deweloperom i decydentom unikatową wiedzę o tym, jakie rozwiązania sprawdzą się w praktyce.
  • Udział ekspertów w projektowaniu usług jest nieoceniony: m.in. poprawia jakość usług, prowadzi do integracji społecznej i poprawia świadomość społeczną, zwiększa samodzielność osób ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami oraz ich aktywność. Wiemy o tym, bo nasza fundacja z ekspertami współpracuje nie od dziś!
Uczestnicy spotkania obejrzeli przygotowaną przez Fundację Imago animację dotyczącą roli eksperta praktycznej dostępności.

Eksperci praktycznej dostępności mogą stać się mostem pomiędzy światem projektowania usług a rzeczywistością osób ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami, o ile ze strony instytucji, przedsiębiorstw i całego społeczeństwa będzie otwartość i wola, by te unikatowe doświadczenia docenić oraz dobrze wykorzystać. I temu między innymi służyć będzie powołane właśnie Forum Ekspertów Praktycznej Dostępności!

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA REALIZACJĘ SZKOLENIA „KURS WYCHOWAWCY WYPOCZYNKU UMOŻLIWIAJĄCY UZYSKANIE PAKIETU CERTYFIKATÓW/ZAŚWIADCZEŃ: PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA, WYCHOWAWCA WYPOCZYNKU, ANIMATOR WYPOCZYNKU”

W związku z realizacją Projektu “Praca i kompetencje – kompetentsiyi ta robota” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020., Oś Priorytetowa 8 Rynek Pracy, Działanie 8.2 Wsparcie osób poszukujących pracy, zamawiający – Fundacja Imago – zaprasza do przedstawienia odpowiedzi na zapytanie ofertowe nr 1-WYCH-PIK-2023 dotyczące realizacji szkolenia „Kurs WYCHOWAWCY WYPOCZYNKU umożliwiający uzyskanie pakietu certyfikatów/zaświadczeń: Pierwsza Pomoc Przedmedyczna, Wychowawca Wypoczynku, Animator Wypoczynku”. Treść zapytania wraz z formularzem oferty oraz wymaganymi załącznikami znajduje się na stronie projektu w zakładce ZAPYTANIA OFERTOWE.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA REALIZACJĘ SZKOLENIA „ZARZĄDZANIE PERSONELEM”

W związku z realizacją Projektu “Praca i kompetencje – kompetentsiyi ta robota” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020., Oś Priorytetowa 8 Rynek Pracy, Działanie 8.2 Wsparcie osób poszukujących pracy, zamawiający – Fundacja Imago – zaprasza do przedstawienia odpowiedzi na zapytanie ofertowe nr 1-PER-PIK-2023 dotyczące realizacji szkolenia „Zarządzanie personelem”. Treść zapytania wraz z formularzem oferty oraz wymaganymi załącznikami znajduje się na stronie projektu w zakładce ZAPYTANIA OFERTOWE.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA REALIZACJĘ SZKOLENIA „OBSŁUGA PODSTAWOWEGO OPROGRAMOWANIA KOMPUTEROWEGO”

W związku z realizacją Projektu “Praca i kompetencje – kompetentsiyi ta robota” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020., Oś Priorytetowa 8 Rynek Pracy, Działanie 8.2 Wsparcie osób poszukujących pracy, zamawiający – Fundacja Imago – zaprasza do przedstawienia odpowiedzi na zapytanie ofertowe nr 3-KOM-PIK-2023 dotyczące realizacji szkolenia „Obsługa podstawowego oprogramowania komputerowego”. Treść zapytania wraz z formularzem oferty oraz wymaganymi załącznikami znajduje się na stronie projektu w zakładce ZAPYTANIA OFERTOWE.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA REALIZACJĘ SZKOLENIA „KOLORYZACJA AIR TOUCH”

W związku z realizacją Projektu “Praca i kompetencje – kompetentsiyi ta robota” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020., Oś Priorytetowa 8 Rynek Pracy, Działanie 8.2 Wsparcie osób poszukujących pracy, zamawiający Fundacja Imago zaprasza do przedstawienia odpowiedzi na zapytanie ofertowe nr 1-AIR-PIK-2023 dotyczące realizacji szkolenia „KOLORYZACJA AIR TOUCH”. Treść zapytania wraz z formularzem oferty oraz wymaganymi załącznikami znajduje się na stronie projektu w zakładce ZAPYTANIA OFERTOWE.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA REALIZACJĘ SZKOLENIA „PROGRAMOWANIE W JĘZYKU PYTHON”

W związku z realizacją Projektu “Praca i kompetencje – kompetentsiyi ta robota” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020., Oś Priorytetowa 8 Rynek Pracy, Działanie 8.2 Wsparcie osób poszukujących pracy, zamawiający Fundacja Imago zaprasza do przedstawienia odpowiedzi na zapytanie ofertowe nr 1-PYT-PIK-2023 dotyczące realizacji szkolenia „PROGRAMOWANIE W JĘZYKU PYTHON”. Treść zapytania wraz z formularzem oferty oraz wymaganymi załącznikami znajduje się na stronie projektu w zakładce ZAPYTANIA OFERTOWE.