9 Międzynarodowa Konferencja Terapii przez Przygodę (International Adventure Therapy Conference) za nami

Międzynarodowa Konferencja Terapii Przez Przygodę to spotkanie profesjonalistów z różnych dziedzin. Są wśród nich praktycy Adventure Therapy edukacji outdoorowej, naukowcy, badacze i studenci. Pochodzą z różnych kontynentów, krajów i kręgów kulturowych. Chociaż wiele ich dzieli – łączy chęć spotkania i dzielenia się wiedzą i w zakresie terapii poprzez przygodę, czyli podejścia terapeutycznego, którego bazą są zawierające w sobie pierwiastek wyzwania aktywności w naturze. Podejście to ma na celu poprawę i utrzymanie zdrowia psychicznego i fizycznego oraz funkcjonowania społecznego, co w dzisiejszych czasach pandemii, katastrof  spowodowanych zmianami klimatu i wojen, nabiera szczególnego znaczenia. Terapia poprzez przygodę stosowana jest równolegle na całym świecie, co powoduje powstanie ogromnej różnorodności praktyk i sprawia, że trudno jednoznacznie określić co jest, a co nie jest Adventure Therapy. A jednak pomimo trudności z definicją, a może właśnie dzięki niej, każda edycja konferencji IATC przyciąga coraz więcej uczestników. W tym roku konferencja odbyła się już po raz 9ty, a jej uczestnikami było ponad 380 osób z 58 krajów, w tym, jako przedstawicielstwo Polski – udział wzięły dwie facylitatorki programów Adventure Therapy z Fundacji Imago.

Konferencja IATC odbywa się co 3 lata, w różnych miejscach na świecie. Tym razem, ze względu na pandemię Covid-19, została przełożona o rok, przez co jej termin nałożył się z 3 Europejskim Spotkaniem na rzecz Adventure Therapy w Europie – Gathering for Adventure Therapy Europe (3GATE). Organizatorzy obu wydarzeń postanowili połączyć swoje siły i zorganizować wspólne spotkanie, którego tematem przewodnim była podróż ku przyszłości. Prezentacje, wykłady i warsztaty zostały podzielone na trzy kategorie: heart (serce), head (głowa) oraz hand (ręce) i oferowały bardzo szeroki zakres tematyczny: od know – how z poszczególnych krajów i organizacji, poprzez warsztaty rozwijające umiejętności pracy z klientami, aż do prezentacji wyników naukowych badań dotyczących Adventure Therapy w USA i Kanadzie. Ale to tylko część z tego, co uczestnikom oferowała 9th IATC.

Równie ważną częścią każdej Międzynarodowej Konferencji Adventure Therapy jest tworzenie płaszczyzny spotkania ponad podziałami, wymiany tradycji kulturowych i nawiązywania relacji międzyludzkich. Dlatego poza częścią wykładowo-warsztatową uczestnicy konferencji mieli również okazję wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych spacerach, warsztatach artystycznych, koncertach i aktywnościach w naturze, takich jak: górski trekking, wspinanie, czy pływanie kajakiem morskim.

Kolejna Międzynarodowa Konferencja Adventure Therapy odbędzie za 3 lata na Tajwanie natomiast spotkanie 3GATE już za 2 – na Łotwie. Mamy nadzieję, że uda nam się uczestniczyć w obu tych wydarzeniach.

„Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO”, Priorytet 5 Wsparcie doraźne – Edycja 2022

Nazwa zadania publicznego: „Udział kadry Fundacji w 9th International Adventure Therapy Conference”

Wartość zadania i wartość finansowania: 6 461,80 zł

Krótki opis zadania:

Konferencja “9th International Adventure Therapy Conference” – 9ta Międzynarodowa Konferencja Terapii przez przygodę (Adventure Therapy) w Kristiansand w Norwegii to wydarzenie organizowane przez sieć Adventure Therapy Europe, odbywa się w dniach 20-26 czerwca 2022. Główne elementy programu obejmują:

• sesje plenarne z udziałem ekspertów z dziedziny Adventure Therapy z Europy
  • tematyczne sesje warsztatowe do wyboru realizowane w plenerze w formie praktycznej
  • przestrzeń do nawiązywania relacji podczas wspólnych wydarzeń i eventów popołudniowych
    Konferencja jest okazją do zdobycia nowej wiedzy, wymiany doświadczeń, dyskusji nt. rozwoju Adventure Therapy, skorzystania z bogatego doświadczenia członków sieci, nawiązania współpracy i budowania relacji z przedstawicielami organizacji z Europy.