Projekt: RAZEM. Kompleksowy Program Usług Asystenckich.
Nr projektu: WND-RPSL.09.02.05-24-01ED/20-002
Wartość projektu: 1 668 624,00 PLN
Kwota dofinansowania: 1 591 817, 76 PLN
Cel główny: Wsparcie samodzielności i niezależności życiowej osób niepełnosprawnych i ich opiekunów z terenu miast-powiatów Dąbrowa Górnicza i Będzin, przede wszystkim z obszarów zdegradowanych, po przez zwiększenie dostępności do usług asystenckich i opieki wytchnieniowej.
Okres realizacji: 01.2021-12.2022.
Miejsce realizacji: miasta Dąbrowa Górnicza, Będzin
Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Oligos, miasto Będzin
Szczegółowych informacji udzielają:
Dąbrowskie Centrum Usług Asystenckich
budynek Centrum Aktywności Obywatelskiej
ul: Sienkiewicza 6A
41-300 Dąbrowa Górnicza
tel. 516 752 316, osoba do kontaktu: Monika Grabowska w godz. 9.00. – 15.00.
e-mail: monika.grabowska@fundacjaimago.pl
Kto może być uczestnikiem projektu:
Projekt nie przewiduje ograniczeń na etapie rekrutacji związanych z wiekiem, wykształceniem, aktywnością zawodową oraz sytuacją materialną.
W projekcie przewidziano uczestnictwo minimum 70 osób z niepełnosprawnościami (w tym 40 kobiet) oraz ich opiekunowie faktyczni.
Cele projektu:
Uczestnicy programu będą mieli możliwość skorzystania z pomocy asystenta m.in. przy:
Działania podejmowanie w ramach projektu:
Z usługi można skorzystać 7 dni w tygodniu. Zamówienia na usługi będą przyjmowane codziennie (poniedziałek – piątek) w godzinach 8.00-16.00 (telefonicznie i/lub mailowo). W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość zamówienia usługi bezpośrednio u asystenta w dniu, w którym potrzebna jest jego pomoc. Standardowo jednak zlecenia przyjmowane są na minimum 24 godziny przed dniem wykonania usługi.
WAŻNE: Od uczestników, których dochód przekracza 150% właściwego kryterium dochodowego (na osobę samotnie gospodarującą lub na osobę w rodzinie) o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r., wymagane jest wnoszenie opłaty za usługi asystenta w wysokości 3 zł/godz.
Przykładowe obszary tematów szkoleń: żywienia w przypadku wybranych dysfunkcji psychopoznawczych; strategie pracy z osobami zależnymi i z przewlekłym bólem, aspekty prawne w kontekście odpowiedzialności wobec osób zależnych, systemy wsparcia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
Szczegółowe tematy szkoleń będą formułowane po przeprowadzeniu diagnoz opiekunów faktycznych.
Szkolenie wstępne dla asystentów:
Szkolenie będzie obejmowało 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 44 godziny praktycznych.
Program opracowany został przy założeniu, iż wiedza i umiejętności zdobyte w toku edukacji nie zawsze są gwarantem satysfakcji i sprawności zawodowej, co przekłada się na poziom świadczonych usług.
Program będzie uwzględniał kwestie niedyskryminacji ze względu na płeć, a przede wszystkim niepełnosprawności klienta.
I część szkolenia – warsztat interpersonalny:
II część szkolenia:
Superwizja dla asystentów:
Superwizja ma na celu wymianę doświadczenia w pracy z podopiecznymi oraz radzenia sobie z trudnościami, a także zapobieganie wypaleniu zawodowemu, możliwość odreagowania sytuacji związanych z pracą. Asystenci biorą udział w spotkaniach superwizowanych w formie grupowej i indywidualnej.