Akademia praktycznej dostępności – podsumowanie projektu, wideo
W połowie grudnia 2024 we Wrocławiu podsumowaliśmy projekt „Akademia praktycznej dostępności”. Posłuchajcie, co tuż po zakończeniu ostatniego projektowego spotkania powiedziała trenerka – Monika Łojba (wideo).
Celem „Akademii praktycznej dostępności” było szkolenie nowych i doszkalanie już działających ekspertów praktycznej dostępności, czyli osób ze szczególnymi potrzebami, które profesjonalnie dbają o dostępność. Projekt trwał od 1 września do 31 grudnia 2024 roku.
W programie szkoleniowym była i teoria – jak np. aspekty prawne związane z dostępnością – ale też dużo praktyki, w tym, m.in. inkluzywne warsztaty prowadzone przez Monikę Łojbę, Inkę Żurawską i Łukasza Siemieża. Poruszyliśmy też takie kwestie jak np. PJM (Polskiego Języka Migowego), ETR, czyli teksty łatwe do czytania i rozumienia np. przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, był też spacer diagnostyczno-audytowy. Działania Akademii koordynowały wspólnie Monika Łojba i Anna Janus z Fundacji Imago.
A w czasie ostatniego spotkania – spotkania „Włącznik” – w obecności i razem z przedstawicielami organizacji pozarządowych, instytucji czy urzędników – podsumowaliśmy nasze dotychczasowe doświadczenia i zastanowiliśmy, w jaki sposób możemy budować bardziej dostępną przyszłość.
Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych od Samorządu Województwa Dolnośląskiego.