Kampania społeczna #MojaDostępność – fotorelacje i wideo z Café EPD
W drugiej połowie zeszłego roku przeprowadziliśmy kampanię społeczną #MojaDostępność. Jej celem było zwiększanie świadomości na temat niepełnosprawności w kontekście dostępności. Staraliśmy się też przybliżyć odbiorcom nowe pojęcie „eksperta / ekspertki praktycznej dostępności” (EPD).

Eksperci praktycznej dostępności grupa osób z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, które ukończyły szkolenie z zakresu dostępności, audytów. Zostały przygotowane do prowadzenia i współprowadzenia szkoleń, warsztatów, konsultacji. Wspierają Fundację Imago w działaniach na rzecz zwiększania dostępności i propagowania równości oraz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Dzięki własnym doświadczeniom i dzięki wiedzy nabytej w czasie szkoleń – eksperci i ekspertki praktycznej dostępności są w stanie wskazać, co można zrobić, by dana przestrzeń czy usługa były bardziej dostępne.
W ramach kampanii przygotowaliśmy siedem spotkań z osobami zaangażowanymi w budowanie dostępności. Spotkania były otwarte dla publiczności, niektóre z nich były transmitowane na żywo / zarejestrowane i są dostępne online.
Café EPD 1
Gośćmi wydarzenia byli Krzysztof Stefanowski i Radosław Kilian. Rozmawialiśmy m.in. o sporcie osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. Zdjęcia wykonane zostały w Przed-Pokoju H13 we Wrocławiu.








Café EPD 2
Gośćmi wydarzenia byli Aleksandra Sendecka i Łukasz Siemież. Rozmawialiśmy o dostępności architektonicznej dworców kolejowych oraz o życiu osób z niepełnosprawnością ruchową.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. Zdjęcia wykonane zostały w Przed-Pokoju H13 we Wrocławiu.









Z Łukaszem Siemieżem przeprowadziliśmy również krótką rozmowę. Wideo dostępne jest poniżej.
Café EPD 3
Gośćmi wydarzenia byli Mohamed Elsayed i Hanna Yankovska – rozmawialiśmy o niepełnosprawności w kontekście międzykulturowym.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. Zdjęcia wykonane zostały w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej – Stowarzyszeniu „Żółty Parasol” we Wrocławiu.



Café EPD 4
Gościniami wydarzenia były Hanna Daszkowska i Martyna Rangno (Fundacja Imago) – rozmawialiśmy o asystenturze z różnych perspektyw.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. Zdjęcia wykonane zostały w Ołbińskim Centrum Aktywności Lokalnej – Stowarzyszeniu „Żółty Parasol” we Wrocławiu.






Café EPD 5
Gościniami wydarzenia były Alicja Bołdys i Elżbieta Resler – rozmawialiśmy o świecie z perspektywy osoby Głuchej i słyszącego dziecka Głuchych rodziców.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. Zdjęcia wykonane zostały w sali konferencyjnej przy ul. Grabiszyńskiej 163 we Wrocławiu.





Dostępne są również: zapis spotkania oraz krótka rozmowa z Alicją (poniżej).
W tym samym dniu przeprowadziliśmy też transmitowaną na żywo do mediów społecznościowych rozmowę z Anną Szwedą, osobą z niepełnosprawnością wzroku (wideo – poniżej).
Café EPD 6
Gościniami wydarzenia były Gabriela Trela-Kilian (matka dorosłej osoby z niepełnosprawnością intelektualną) oraz Aga Stańczak i Teodora Sappho (przedstawicielki społeczności LGBTQ+) – rozmawialiśmy o różnorodności w społeczeństwie.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. Zdjęcia wykonane zostały w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu.






Dostępny jest również zapis spotkania z Gabrielą (poniżej).
Café EPD 7
Gośćmi wydarzenia byli Mariusz Kędzierski oraz Andrey Tikhonov – artyści z niepełnosprawnościami, rozmawialiśmy o sztuce bez barier.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia. Zdjęcia wykonane zostały w Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego we Wrocławiu.









Dostępne są również: zapis spotkania oraz krótka rozmowa z Mariuszem Kędzierskim (poniżej).
Citylighty
W ramach kampanii społecznej przygotowaliśmy też wielkoformatowe plakaty – citylighty – które można było oglądać w przestrzeni miejskiej Wrocławia.



Zadanie publiczne „Forum Ekspertów i Ekspertek Praktycznej Dostępności – kampania informacyjna na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami i przeciwdziałania ich dyskryminacji” było współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych od Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
