Konferencja GATE 2024 Connecting borders to new horizons

Konferencja Europejskiej Sieci Adventure Therapy  – Gathering for Adventure Therapy in Europe, odbywa się cyklicznie raz na 2 lata. Tematyka konferencji jest związana z branżą, w której działa Fundacja tj. Terapii przez Przygodę – Adventure Therapy (AT). Organizatorem IV edycji konferencji w 2024r. była Łotewska sieć Adventure Therapy www.adventuretherapylatvia.lv a konferencja odbyła się w miejscowości Sigulda w dniach 19-22 czerwca 2024.

Program konferencji obejmował sesje plenarne z udziałem ekspertów z dziedziny Adventure Therapy z Europy i świata, sesje warsztatowe do wyboru łączące wiedzę i praktykę realizowane w formie outdoorowej, przestrzeń do nawiązywania relacji podczas wspólnych wydarzeń i eventów popołudniowych. Tematyka wystąpień dotyczyła obszarów z zakresu terapii przygodowej, edukacji przez doświadczenie, metod i narzędzi pracy z klientami na łonie natury, wspomagania procesów terapeutycznych indywidualnych i grupowych oraz edukacji ekologicznej.

Udział w konferencji wzięło ponad 70 prezenterów z Europy, Australii, Kanady, USA, przedstawicieli różnych dyscyplin, takich jak medycyna, pedagogika, psychologia, praca socjalna, turystyka przygodowa, rozwój osobisty i budowanie zespołu.

Konferencja stanowiła okazję do wymiany dobrych praktyk, doświadczeń i dyskusji nt. kierunków rozwoju Adventure Therapy, skorzystania z bogatego doświadczenia członków sieci, nawiązania współpracy i budowania relacji z przedstawicielami organizacji z Europy i świata m.in. podczas wydarzeń okołokonferencyjnych tj. pokazy talentów podczas GATE Talent Show, czy opowieści o trudnych momentach w realizacji programów AT podczas GATE Fuck Up Night.

Temat konferencji 2024r.

Tematem tegorocznej konferencji było hasło „Connecting Borders To New Horizons” – a rozmowy toczyły się wokół tego w jaki sposób utrzymujemy nasze granice, chronimy i zachowujemy naszą wyjątkowość oraz znajdujemy sposoby na nawiązanie kontaktów międzyludzkich poprzez promowanie włączenia społecznego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, różnorodności i poprawę dostępności, a wszystko to z wykorzystaniem metody Adventure Therapy.

W tegorocznej konferencji udział wzięły 3 przedstawicielki Fundacji Imago, pracujące metodami Adventure Therapy w ramach działań Centrum Aktywności Outdoorowych BAZA. Nasz zespół przeprowadził dwa warsztaty:

1. (Dis)Connect to better understand – Adventure and Wilderness Therapy for youth with disabilities

2. Different way of doing – Climbing as a support for therapy for people with disabilities

Przedstawicielki fundacji wzięły ponadto udział w wykładach i warsztatach organizowanych przez prezenterów z innych krajów poszerzając wiedzę nt. nowych podejść, metod, narzędzi pracy z klientami, tj. wykorzystanie slackline w programach AT, terapeutyczne działanie kąpieli leśnych, animaloterapia w AT,  wykorzystanie nowoczesnych technologii w aktywnościach outdoorowych, wykorzystanie metody AT w podejściu otwartego dialogu w pracy z osobami z osobami w kryzysie psychicznym, i in.

Wzięłyśmy ponadto udział w spotkaniach Round Table przedstawicieli krajowych sieci GATE.

Czym jest Adventure Therapy

Terapia przygodowa to podejście terapeutyczne mające na celu poprawę i utrzymanie zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego, które powszechnie wykorzystuje środowisko naturalne do praktyki. Terapia przygodowa jest stosowana na całym świecie, co powoduje powstanie ogromnej różnorodności praktyk i sprawia, że trudno jest zdefiniować terapię przygodową.