NOWY ROK – NOWE POMYSŁY NA ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI!

W tym tygodniu fundacyjny zespół ds. dostępności: Anna Janus, Barbara Górka, Mariia Pavlova i Monika Łojba spotkał się ekspertami praktycznej dostępności, czyli osobami ze szczególnymi potrzebami, które testują usługi społeczne, między innymi po to, by zwiększyć dostępność usług.

Zdjęcie wykonane w czasie spotkania fundacyjnego zespołu ds. dostępności z ekspertami praktycznej dostępności. W sali w półkolu siedzi eksperci i przedstawicielki Fundacji Imago. Naprzeciwko nich siedzą dwie kolejne przedstawicielki Fundacji Imago (Barbara Górka i Anna Janus, które prowadzą spotkanie. Obok tłumaczka języka migowego. W tle ekran projektora, na nim kadr z animacji dotyczącej roli eksperta praktycznej dostępności.
Fotografia wykonana w czasie spotkania zespołu ds. dostępności Fundacji Imago z ekspertami praktycznej dostępności.

Spotkaliśmy się w ważnej sprawie: wspólnie powołaliśmy nową platformę – Forum Ekspertów Praktycznej Dostępności. O tym, jak forum będzie działać w praktyce, napiszemy niebawem, a na razie kilka słów o samych ekspertach.

• Eksperci praktycznej dostępności, w zagranicznych źródłach często określani jako „eksperci przez doświadczenie”, to osoby ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami angażowane do testowania usług społecznych. Dzięki nim powstaje coraz więcej rozwiązań (np. architektonicznych, cyfrowych i informacyjnych), które są dostępne dla wszystkich: dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, ale też dla ludzi starszych czy dla rodzin z małymi dziećmi.
  • Eksperci mogą przekazać projektantom, deweloperom i decydentom unikatową wiedzę o tym, jakie rozwiązania sprawdzą się w praktyce.
  • Udział ekspertów w projektowaniu usług jest nieoceniony: m.in. poprawia jakość usług, prowadzi do integracji społecznej i poprawia świadomość społeczną, zwiększa samodzielność osób ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami oraz ich aktywność. Wiemy o tym, bo nasza fundacja z ekspertami współpracuje nie od dziś!
Uczestnicy spotkania obejrzeli przygotowaną przez Fundację Imago animację dotyczącą roli eksperta praktycznej dostępności.

Eksperci praktycznej dostępności mogą stać się mostem pomiędzy światem projektowania usług a rzeczywistością osób ze szczególnymi potrzebami/z niepełnosprawnościami, o ile ze strony instytucji, przedsiębiorstw i całego społeczeństwa będzie otwartość i wola, by te unikatowe doświadczenia docenić oraz dobrze wykorzystać. I temu między innymi służyć będzie powołane właśnie Forum Ekspertów Praktycznej Dostępności!