Budżet Osobisty Osób Niepełnosprawnych

Logotypy Samorządu Województwa Dolnośląskiego i "Nie ma barier - Dolny Śląsk".

„Budżet Osobisty Osób Niepełnosprawnych” jest programem pilotażowym dofinansowanym ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej na lata 2024-2025 – realizowanym przez Fundację Imago w ramach Umowy o realizację zadania publicznego.

Cele projektu:

• Jak najpełniejsza realizacja idei niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami.
  • Rozwijanie możliwości samodzielnego decydowania o sobie – wspieranie podmiotowości osób z niepełnosprawnością
  • Umożliwienie szeroko rozumianego rozwoju uczestników programu
  • testowanie i rozwój narzędzi wsparcia: opracowanie efektywnych narzędzi wspierających korzystanie z Budżetu Osobistego oraz umożliwiających łatwe i skuteczne zarządzanie środkami przekazywanymi na potrzeby osób z niepełnosprawnościami .

Kwota dotacji: 109 460,00 zł

Całkowity koszt zadania publicznego : 114 960,00 zł

Okres realizacji projektu: 20.02.2024 – 31.12.2025

Budżet będzie dowolnie wykorzystany przez osobę z niepełnosprawnościami (przy wsparciu i doradztwie Oferenta) na wydatki ze wskazanego poniżej katalogu usług:

• asystencja osobista;
  • opieka/ przerwa wytchnieniowa;
  • kursy i szkolenia inne formy rozwoju edukacyjnego, zawodowego np. wsparcie w pracy
    wsparcie trenera pracy, doradztwo zawodowe;
  • dostęp do aktywności społecznych i hobbystycznych w tym m.in. rozwój poprzez uczestnictwo w turystyce wytchnieniowej, zajęciach sportowych, zajęciach kulturalnych/artystycznych itp.
  • zakup, naprawa i ubezpieczenie sprzętu, transport, karta członkowska, bilety na wydarzenia;
  • pokrycie kosztów zakupu, szkolenia i utrzymania ( w tym leczenia) psa przewodnika;
  • rehabilitacja niemedyczna , w tym m.in, konsultacje;
  • uczestnictwo w grupowych i indywidualnych zajęciach, które: mają na celu nabywanie,
    rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania
    osób niepełnosprawnych rozwijają umiejętności sprawnego komunikowania się z
    otoczeniem osób z uszkodzeniami słuchu, mowy, z autyzmem i z niepełnosprawnością
    intelektualną;
  • uczestnictwo w grupowych i indywidualnych zajęciach, które: usprawniają i wspierają
    funkcjonowanie osób z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną w różnych rolach
    społecznych i w różnych środowiskach;
  • wsparcie psychologiczne, pedagogiczne, prawne;
  • inne – indywidualnie, niezbędne i uzasadnione diagnozą.