Szkolenie z dostępności – jak wygląda w praktyce? Wideo.

Pod koniec stycznia ekipa Fundacji Imago / BAZY przeprowadziła we Wrocławiu trzydniowe, międzynarodowe szkolenie z dostępności. Elementem szkolenia były ćwiczenia z udziałem międzynarodowej grupy i ekspertów praktycznej dostępności (czyli osób ze szczególnymi potrzebami, które specjalizują się w dostępności).

W ramach zajęć praktycznych powstały trzy grupy, w których uczestnicy wcielali się w osoby z określoną niepełnosprawnością lub ich przewodników. Jedną z grup prowadził Łukasz Siemież, ekspert praktycznej dostępności, który porusza się na wózku. Wspierała do Agata Włodarczyk-Bucharowska z Fundacji Imago / BAZY. I o tym ćwiczeniu opowiada krótkie wideo.

Opis alternatywny: w wideo o ćwiczeniu opowiada się Agata Włodarczyk-Bucharowska z Fundacji Imago. Na nagraniu widać kilkuosobową grupę, najpierw w pomieszczeniu szkoleniowym, później na ulicach Wrocławia i przed Odra Centrum. Wśród nich jest Łukasz Siemież, który prowadzi ćwiczenie – Łukasz porusza się na wózku dla osoby z niepełnosprawnością. W grupie jeszcze dwie osoby poruszają się na wózkach, ale to osoby pełnosprawne – uczestnicy mają za zadanie spróbować pokonać na nich trasę, wymieniają się – na przemian wcielają się w osobę z niepełnosprawnością lub w asystenta. Próbują pokonać m.in. schody oraz podjazd prowadzący do budynku Odra Centrum, który jest usytuowany na wodzie.
Druga grupa szkoleniowa przed budynkiem dworca we Wrocławiu. Przed budynkiem dworca stoi sześć osób, machają do zdjęcia, uśmiechają się. Magda Stempska z Fundacji Imago ma na uszach słuchawki wyciszające - uczestnicy wcielali się w osoby Głuche.

Na tym zdjęciu jest druga grupa szkoleniowa. Jej uczestnicy wcielali się w osoby Głuche. Ich zadaniem było dotarcie do wrocławskiego dworca i sprawdzenie dostępności biletów i środków transportu.

Szkolenie było częścią projektu „Open door – działania terapeutyczne w naturze na rzecz integracji społecznej”. W tym projekcie ekipa Fundacji Imago szkoli z dostępności, ale nasza kadra będzie się też uczyć, jak wspierać młodzież ze szczególnymi potrzebami.

Tematy projektowych szkoleń to: dostępność, Adventure Therapy, Wilderness Therapy, sporty adaptowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Kolejne treningi odbędą się krajach partnerów projektu. W kolejnych miesiącach, razem z grupami młodzieży, będziemy testować nowe rozwiązania w praktyce.

„Open door – działania terapeutyczne w naturze na rzecz integracji społecznej” to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Lider projektu: Fundacja Imago, Polska

Partnerzy projektu: Association Experientia, Hiszpania ; Asociatia Babilon Travel, Rumunia ; Asociace pro terapii divočinou a dobrodružstvím, Czechy.

Flaga Unii Europejskiej, obok napis w języku angielskim informujący o współfinansowaniu projektu przez unijny program Erasmus+.

„Dofinansowano ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.