„Zeszyt do przygody – cztery żywioły”. Bezpłatna publikacja Fundacji Imago.

Zeszyt do przygody” to praktyczny przewodnik i gotowe scenariusze aktywności: prezentacja metod terapii i edukacji opartych na kontakcie z dziką naturą (Wilderness Therapy) dla osób z niepełnosprawnościami! Publikację można pobrać bezpłatnie z naszej strony www. Znajdziecie ją w zakładce „Wydawnictwa Fundacji” pod hasłem „Terapia przez przygodę”.

Zeszyt do przygody” opracowany został przez Agatę Włodarczyk-Bucharowską, Magdę Kowalską i Magdalenę Stempską z Fundacji Imago, które na co dzień prowadzą działania w BAZIE – Centrum Aktywności Outdoorowych. Autorki dzielą się swoimi doświadczeniami zdobytymi przy realizacji międzynarodowego projektu „Baza Przygody – Centrum Aktywności i Integracji”, w którym uczestniczyło 40 młodych osób z niepełnosprawnościami z miasta Wrocław i powiatu wrocławskiego.

Wilderness Therapy to metoda terapeutyczno-rozwojowa opierająca się na jak najgłębszym zanurzeniu w dzikość i odcięciu od nadmiaru bodźców. Jej założeniem jest przede wszystkim wyjście z terapią poza budynek. Próby pokonania własnych ograniczeń mają pozytywny wpływ na kompetencje społeczne uczestników. We wstępie „Zeszytu do przygody” czytamy:

Materiały zawarte w publikacji prezentują praktyczne narzędzia terapeutyczne, wskazówki dotyczące przygotowania i realizacji wyjazdów outdoorowych dla osób z niepełnosprawnością oraz propozycje jedno i dwudniowych wyjazdów w atrakcyjne przyrodniczo miejsca na Dolnym Śląsku o różnych porach roku. Aktywności outdoorowe zostały podzielone na 4 żywioły, które reprezentują: OGIEŃ – letnie i zimowe wyjazdy o charakterze buschcraftingowym, WODA – aktywności i sporty wodne, ZIEMIA – wyjazdy trekkingowe, rowerowe i narciarskie, POWIETRZE – zajęcia wspinaczkowe na sztucznej ścianie i w skałach.

Publikacja powstała w ramach projektu „Baza Przygody – Centrum Aktywności i Integracji”, nr umowy K1d/0188. Projekt jest finansowany przez Islandię, Lichtenstein, Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.