NASZE PROJEKTY W PIERWSZEJ POŁOWIE ROKU – PODSUMOWANIE

Grafika imitująca tablicę ogłoszeń / na zdjęcia. Na tablicy umieszczone są zdjęcia związane z niektórymi projektami Fundacji Imago. To 9 zdjęć. Obok nich "karteczka" z napisem "Nasze projekty" - napis imituje pismo ręczne. Nad napisem - logotyp Fundacji Imago.

W tym wpisie znajdziecie podsumowanie najważniejszych działań projektowych, które nasz zespół realizuje w pierwszych miesiącach 2025 roku. To 17 projektów, w których jesteśmy liderem / koordynatorem działań w Polsce / partnerem bądź pełnimy role ekspertów. Zebraliśmy najbardziej aktualne informacje, m.in. o tym gdzie trwają lub gdzie zaczną się niebawem rekrutacje. Projekty umieszczamy w porządku alfabetycznym. Dla ułatwienia: umieszczone poniżej linki przeniosą Was bezpośrednio do opisu projektu, który Was najbardziej interesuje. Zapraszamy!


Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla organizacji pozarządowych – edycja 2025

Logotyp - biały orzeł, obok napis "Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt asystentury skierowany jest do 128 dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Obejmuje dwa województwa: dolnośląskie (gminy Wrocław, Żórawina, Mietków, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie) i śląskie (gminy Dąbrowa Górnicza, Będzin, Bytom). Wsparcie w ramach tego projektu będzie realizowane do końca grudnia tego roku.

Koordynatorką projektu jest Daria Sąsiadek z naszego biura w Dąbrowie Górniczej, we współpracy z biurami we Wrocławiu i w Bytomiu. daria.sasiadek@fundacjaimago.pl

Rekrutacja została zakończona. Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie projektu.

Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025” finansowany jest w ramach Funduszu Solidarnościowego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Budżet osobisty osób niepełnosprawnych

Logotypy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Nie Ma Barier Dolny Śląsk.

Pilotażowy program, który polega na tym, że biorące w nim udział osoby z niepełnosprawnościami, przy wsparciu mentora, mogą dysponować określonym budżetem, przeznaczając go na wybrane przez siebie usługi (np. asystentura, szkolenia, realizacja hobby czy wsparcie psychologiczne), co wzmacnia ich samodzielność. Ze wsparcia korzysta 5 osób z niepełnosprawnościami, a potrwa ono do końca grudnia 2025.

Osoba do kontaktu: Martyna Rangno. martyna.rangno@fundacjaimago.pl

Rekrutacja uczestników jest już zakończona. Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie projektu.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej na lata 2024-2025.


Budżet osobisty osób niepełnosprawnych – moc samodzielności

Logotypy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Nie Ma Barier Dolny Śląsk.

To także pilotażowy program, który wspiera samodzielność trzech osób z niepełnosprawnościami. Przy wsparciu mentora mogą dysponować określonym budżetem, przeznaczając go na wybrane przez siebie usługi (np. asystentura, szkolenia, realizacja hobby czy wsparcie psychologiczne).

Koordynacja: Magdalena Stempska. magda.stempska@fundacjaimago.pl

Rekrutacja uczestników jest już zakończona. Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie projektu.

Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej na lata 2024-2025.


Centrum Włączenia Społecznego 4.0

Logotypy projektowe: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską, Dolny Śląsk.

Projekt oferuje wsparcie asystenckie dla 95 osób z niepełnosprawnościami z subregionu wałbrzyskiego oraz szkolenia dla aktualnych i przyszłych kadr instytucji integracji społecznej, w tym także NGO. Szkolenia obejmują dwa obszary: pedagogikę przygody i asystenturę. Są też superwizje dla asystentów realizujących usługi w projekcie.

Koordynatorka: Kamila Michalak (kamila.michalak@fundacjaimago.pl), projekt potrwa do końca czerwca 2026 roku.

Rekrutacja uczestników korzystających z usług asystenckich jest już zakończona, wolne miejsca na usługi asystenckie występują w przypadku zakończenia udziału przez indywidualnego uczestnika – bieżące informacje dostępne w biurze regionalnym w Ząbkowicach Śląskich.

W trybie ciągłym prowadzimy nabór dla uczestników szkoleń – ogłoszenia pojawiają się na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie projektu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.


Critical perspectives on career and career guidance – COCAG (Perspektywa krytyczna w analizie kariery i doradztwa zawodowego – COCAG)

Logotyp projektowy: COST (juropien kooperejszyn in sajens and teknolodżi).

Związana z poradnictwem zawodowym i poradnictwem kariery międzynarodowa sieć organizacji i uczelni z ponad 30 krajów gromadzi naukowców z całej Europy i spoza niej, aby zbadać, jak zmieniają się kariery we współczesnym świecie oraz jaka powinna być reakcja polityki publicznej i praktyki poradnictwa wobec zaistniałych zmian. W badaniach uczestniczy Fundacja Imago. Współpraca zaowocuje m.in. organizacją w czerwcu 2025 roku we Wrocławiu przez Uniwersytet Dolnośląski DSW Europejskiej Szkoły Letniej dla Doktorantów.

Związana z poradnictwem zawodowym i poradnictwem kariery międzynarodowa sieć organizacji i uczelni z ponad 30 krajów gromadzi naukowców z całej Europy i spoza niej, aby zbadać, jak zmieniają się kariery we współczesnym świecie oraz jaka powinna być reakcja polityki publicznej i praktyki poradnictwa wobec zaistniałych zmian. W badaniach uczestniczy Fundacja Imago. Współpraca zaowocuje m.in. organizacją w czerwcu 2025 roku we Wrocławiu przez Uniwersytet Dolnośląski DSW Europejskiej Szkoły Letniej dla Doktorantów.

Ze strony Imago za projekt odpowiada Barbara Górka (barbara.gorka@fundacjaimago.pl). Działania w projekcie potrwają do 22 października 2028 roku.

Liderem projektu jest prof Tristram Hooley, University Of Derby, Wielka Brytania. Partnerzy projektu: międzynarodowa sieć współpracy w zakresie krytycznych analiz kariery i poradnictwa zawodowego z uczelni i organizacji z ponad 30 krajów, w tym Imago.

Źródło finansowania: COST (Europejska Współpraca w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych).


GUIDE – wsparcie opiekunów dzieci bez opieki

Logotypy projektowe: GUIDE (gajd) i "Dofinansowane przez Unię Europejską).

Ten międzynarodowy projekt wspiera osoby które już są lub chciałyby zostać opiekunami dzieci przyjeżdżających do Europy bez opieki rodziców / prawnych opiekunów. W Polsce to głównie dzieci z Ukrainy. Działania to: seria szkoleń dla opiekunów / przedstawicieli instytucji wsparcia, stworzenie ogólnodostępnych materiałów szkoleniowych i informacyjnych, utworzenie „kręgów wzajemnego wsparcia” dla opiekunów oraz wzmocnienie krajowych systemów wparcia opiekunów dziecięcych.

Koordynacja działań projektowych w Polsce: Magda Mielczarek (magda.mielczarek@fundacjaimago.pl) i Mariia Pavlova (mariia.pavlova@fundacjaimago.pl). Działania potrwają do końca września 2026 roku.

Szkolenia w Polsce zostały już zakończone, ale trwa rekrutacja uczestników i prowadzących „kręgów wzajemnego wsparcia”. Można też pobrać materiały szkoleniowe i informacyjne (dostępne m.in. w zakładce na podstronie projektu).

Liderem projektu jest EASPD z Belgii a partnerami, oprócz Fundacji Imago: CESIE ETS – Włochy; IASIS – Grecja; TENENET – Słowacja; SAVE THE CHILDREN – Polska; NNC – Bułgaria; EUROCHILD – Belgia.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF).


MAM TĘ MOC – wysokie kompetencje polskich organizacji pozarządowych w kształtowaniu i ocenie samorządowych i krajowych polityk społecznych

Logotypy projektowe: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską.

Projekt skierowany do stu pięćdziesięciu pracowników, współpracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych z całej Polski, które działają w obszarze polityki społecznej. Organizujemy serię szkoleń, które pomogą przedstawicielom trzeciego sektora efektywniej współpracować z samorządami oraz władzami państwowymi. To także m.in. sieciowanie organizacji oraz możliwość uczestnictwa w w pracach grupy roboczej ds. krajowych polityk społecznych.

Koordynacja projektu: Magda Mielczarek (magda.mielczarek@fundacjaimago.pl), działania potrwają do końca lutego 2026.

Trwa rekrutacja uczestników szkoleń, które organizujemy w różnych częściach Polski. Szczegółowe informacje o projekcie są na jego podstronie.

Projekt dofinansowany z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w ramach Działania FERS.04.006.


Open door – nature for social inclusion (Otwarte drzwi – natura dla włączenia społecznego)

Logotyp z flagą UE i informacją o dofinansowaniu projektu z programu ERASMUS+

Ten międzynarodowy projekt ma za zadanie wzmocnienie kompetencji osób pracujących z młodzieżą z niepełnosprawnością i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w obszarze pracy terapeutycznej opartej o kontakt z naturą. Fundacja Imago i partnerzy projektu szkolą wzajemnie swoje kadry w dziedzinach: dostępności, adventure therapy (terapii przez przygodę), wilderness therapy (terapii dzikością), sportów adaptowanych. Późnej rozwiązania będą testowane z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Powstają także materiały szkoleniowe, a na przyszły rok planowana jest konferencja dla przedstawicieli NGO.

Koordynacja projektu po stronie polskiej: Magdalena Stempska (magda.stempska@fundacjaimago.pl). Działania potrwają do końca października przyszłego roku.

W szkoleniach bierze udział kadra organizacji partnerskich. Rekrutacja osób z niepełnosprawnościami – uczestników działań testujących nowe rozwiązania – będzie prowadzona głównie poprzez społecznościowe profile BAZY, a działania realizowane będą od czerwca. Konferencja podsumowująca projekt będzie miała miejsce w drugiej połowie przyszłego roku.

Szczegółowe informacje o projekcie są na jego podstronie.

Liderem projektu jest nasza Fundacja Imago. Partnerzy projektu: Association Experientia, Hiszpania; Asociatia Babilon Travel, Rumunia; Asociace pro terapii divočinou a dobrodružstvím, Czechy.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.


Opieka wytchnieniowa dla organizacji pozarządowych – edycja 2025

Logotyp - biały orzeł, obok napis "Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Opieka wytchnieniowa oznacza wsparcie dla rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami. W naszym projekcie wspieramy ponad 90 rodzin z dwóch województw: dolnośląskiego (Wrocław, powiat wrocławski) i śląskiego (Dąbrowa Górnicza, Bytom, powiat będziński).

Koordynatorką projektu jest Katarzyna Gajda z naszego biura w Bytomiu (kasia.gajda@fundacjaimago.pl). Współpracuje z biurami we Wrocławiu i w Dąbrowie Górniczej. Działania potrwają do końca grudnia 2025.

Rekrutacja w projekcie została już zakończona. Szczegółowe informacje o działaniach znajdują się na dedykowanej mu podstronie.

Projekt finansowany jest w ramach Funduszu Solidarnościowego ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


Points of connection: autism in the community (Punkty wspólne: autyzm w społeczności)

Logotypy projektowe: Points of connection (points of konekszyn) oraz Erasmus + z informacją o dofinansowaniu projektu.

Ten międzynarodowy projekt wspiera integrację młodych osób w spektrum autyzmu w społecznościach lokalnych. Badamy jakość życia osób z autyzmem, tworzymy przewodnik po miejscach dostępnych, integrujemy osoby neuroróżnorodne z ich rówieśnikami, poprzez kampanie społeczne podnosimy wiedzę o życiu w spektrum. Działania prowadzą zespoły, w ich skład – oprócz kadry organizacji – wchodzą młode osoby w spektrum i ich rówieśnicy.

Koordynatorką projektu ze strony polskiej jest Martyna Rangno (martyna.rangno@fundacjaimago.pl). Projekt trwa do końca marca przyszłego roku.

Grupa robocza osób w spektrum została już aktywnie działa, powstały też krótkie filmy wideo, które można obejrzeć w zakładce na podstronie projektu. Szukamy instytucji / usługodawców, którzy chcieliby skorzystać z możliwości audytu swojego miejsca / usługi pod względem dostępności wobec osób w spektrum. W drugiej połowie roku rozpocznie się rekrutacja młodych osób neurotypowych, które dołączą do naszej grupy roboczej, by wspólnie kontynuować pracę.

Szczegółowe informacje o „Points of connection” są na jego podstronie.

Liderem projektu jest Prisms Malta (Malta), a w działaniach, oprócz Fundacji Imago uczestniczą: Autisme-Europe z siedzibą w Belgii, CRPD Malta, z siedzibą na Malcie, PLOES z siedzibą w Grecji, Federacio Catalana d’Autisme z siedzibą w Hiszpanii, Associacao Portuguesa Voz do Autista z siedzibą w Portugalii.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.


ProNGO

Logotypy projektowe: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską, Dolny Śląsk.

To projekt skierowany do 30 organizacji społeczeństwa obywatelskiego z terenu Dolnego Śląska. Prowadzimy m.in. działania sieciujące, szkolimy, rozmawiamy z ekspertami. W planach są też wizyty studyjne krajowe i zagraniczne. Działamy w trzech obszarach: dostępności, asystentury i opieki wytchnieniowej oraz terapii w naturze.

Koordynatorką projektu jest Kamila Michalak (kamila.michalak@fundacjaimago.pl). Działania projektowe potrwają do końca przyszłego roku.

Grupy NGO już pracują w poszczególnych obszarach, ale jest jeszcze szansa, by dołączyć do projektu!

Szczegółowe informacje znajdują się na podstronie projektu.

Projekt jest dofinansowany ze środków EFS.


Reorientacja zawodowa receptą na kryzys

Logotypy projektowe: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską, Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta.

Projekt zakłada aktywizację społeczno-zawodową 70 uczestników / uczestniczek z województwa podkarpackiego, którzy będą mieli szanse zdobyć kwalifikacje i kompetencje oraz doświadczenie zawodowe i trwałe zatrudnienie.

Liderem projektu jest Podkarpackie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Artur Małek z Rzeszowa, partnerem – nasza Fundacja Imago.

Ze strony Imago za projekt odpowiada Piotr Kuźniak (piotr.kuzniak@fundacjaimago.pl), działania potrwają do końca czerwca przyszłego roku.

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www lidera.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Samodzielni z natury

Logotyp Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W ramach tego projektu zrealizujemy zajęcia oparte o metodę terapii przez przygodę dla 40 osób z niepełnosprawnościami z Dolnego Śląska. Planujemy 15 jedno- lub dwudniowych wypraw w naturę, w tym trekking, wspinaczkę w skałkach, kajaki, rowery i inne. Oprócz tego uczestnicy z niepełnosprawnościami w ramach trzech grup stacjonarnych będą mogli uczestniczyć w zajęciach wspinaczki terapeutycznej na sztucznej ścianie we Wrocławiu.

Wyjazdy i zajęcia rozpoczną się w maju bieżącego roku i potrwają do końca lutego przyszłego roku.

Ogłoszenia o naborze uczestników będą się pojawiać głównie w mediach społecznościowych naszej BAZY – Centrum Aktywności Outdoorowych.

Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Transformative journeys – nurturing young people facing challanges through creative approaches (Transformacyjne podróże – wspieranie młodych ludzi stających wobec wyzwań poprzez kreatywne podejścia)

Logotyp z flagą UE i informacją o dofinansowaniu projektu z programu ERASMUS+

To międzynarodowy projekt, w którym my i organizacje partnerskie z Malty i Rumunii – szkolimy wzajemnie swoich pracowników młodzieżowych, by poznali innowacyjne i kreatywne metody: techniki somatyczne, terapię w naturze i terapię narracyjną. Głównym celem projektu jest poprawa dobrostanu psychicznego oraz wsparcie rozwoju osobistego młodych osób borykających się z różnymi wyzwaniami, w tym doświadczających traumy – dlatego po szkoleniach będziemy testować nowo nabytą wiedzę w praktyce. Łącznie w projekcie odbędzie się ponad 100 warsztatów z udziałem młodzieży. Powstanie także podręcznik. Rezultaty przedstawimy w trakcie konferencji podsumowującej projekt.

Koordynacja projektu po stronie polskiej: Magdalena Stempska (magda.stempska@fundacjaimago.pl). Działania potrwają do końca października przyszłego roku.

W tym roku odbyło się szkolenie z praktyk somatycznych, kolejne dotyczące terapii dzikością planowane jest w wakacje. Aktualnie trwa rekrutacja uczestników warsztatów testujących metodę pracy z ciałem z wykorzystaniem sztuk walki, medytacji oraz tai chi. Ogłoszenia rekrutacyjne dotyczące naszego kraju będą się ukazywać głównie w mediach społecznościowych naszej BAZY.

Szczegółowe informacje znajdują się na podstronie projektu.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.


Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej.

Logotypy projektowe: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską.

Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie nowego kompleksowego modelu turystyki wytchnieniowej. Model będzie drogowskazem dla organizacji pozarządowych wspierających rodziny z doświadczeniem niepełnosprawności. Turystyka wytchnieniowa umożliwia osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom wypoczynek dostosowany do ich potrzeb.

Nowe rozwiązania będą testowane w praktyce – w terenie – z grupami osób z niepełnosprawnościami. Powstaną także materiały szkoleniowe i informacyjne.

W tym projekcie nie jesteśmy partnerem, ale Magdalena Stempska (magda.stempska@fundacjaimago.pl) oraz Agata Włodarczyk-Bucharowska (agata.wlodarczyk@fundacjaimago.pl) pełnią w nim rolę ekspertek. Działania potrwają do końca lipca 2028 roku.

Informacje o projekcie można znaleźć na stronie www PFRON-u.

Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Partnerem krajowym – Fundacja Ładne Historie, a partnerem ponadnarodowym – Fundación También.

Projekt jest realizowany w ramach Osi priorytetowej FERS.01 Umiejętności, w ramach Działania 01.01 Współpraca ponadnarodowa Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027.


Usługi Społeczne w Gminie Kąty Wrocławskie i Gminie Sobótka

Logotypy projektowe: Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską, Dolny Śląsk.

W projekcie bierze udział 54 mieszkańców gmin Kąty Wrocławskie i Sobótka wymagających wsparcia ze względu na niepełnosprawność i/lub stan zdrowia – uczestnicy korzystają z asystentury osobistej, opieki wytchnieniowej lub usług opiekuńczych. Ponadto prowadzone były szkolenia i organizowane są superwizje dla kadr świadczących usługi.

Koordynacją świadczonych usług ze strony Fundacji Imago zajmują się Agnieszka Pawłowska (agnieszka.pawlowska@fundacjaimago.pl) i Martyna Rangno (martyna.rangno@fundacjaimago.pl) z naszego wrocławskiego biura. Działania będziemy prowadzić do końca czerwca przyszłego roku.

Szczegółowe informacje znajdują się na podstronie projektu.

Liderem projektu jest Gmina Kąty Wrocławskie / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kątach Wrocławskich, partnerami: Gmina Sobótka / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sobótce oraz Fundacja Imago.


Wsparcie dla dzieci i specjalistów z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce

Logotyp "Perkins - skul for ze blajnd".

Perkins – school for the blind we współpracy z Fundacją Imago wspiera dzieci do lat 7 z problemami rozwojowymi / z niepełnosprawnością z rodzin uchodźców z Ukrainy mieszkających we Wrocławiu. Raz w tygodniu z rodzinami pracują specjaliści – rodzinni konsultanci. Projekt oferuje wczesne wspomaganie rozwoju dzieci (WWR) oraz całoroczny coaching dla specjalistów.

Ze strony Fundacji Imago projekt koordynuje Mariia Pavlova (mariia.pavlova@fundacjaimago.pl), działania potrwają do końca czerwca bieżącego roku.

Zostało kilka wolnych miejsc dla rodzin.

Finansowanie projektu zapewnia Perkins – school for the blind.