NASZE PROJEKTY W PIERWSZEJ POŁOWIE ROKU – PODSUMOWANIE

W tym wpisie znajdziecie podsumowanie najważniejszych działań projektowych, które nasz zespół realizuje w pierwszych miesiącach 2025 roku. To 17 projektów, w których jesteśmy liderem / koordynatorem działań w Polsce / partnerem bądź pełnimy role ekspertów. Zebraliśmy najbardziej aktualne informacje, m.in. o tym gdzie trwają lub gdzie zaczną się niebawem rekrutacje. Projekty umieszczamy w porządku alfabetycznym. Dla ułatwienia: umieszczone poniżej linki przeniosą Was bezpośrednio do opisu projektu, który Was najbardziej interesuje. Zapraszamy!
- Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla organizacji pozarządowych – edycja 2025
- Budżet osobisty osób niepełnosprawnych
- Budżet osobisty osób niepełnosprawnych – moc samodzielności
- Centrum Włączenia Społecznego 4.0
- Critical perspectives on career and career guidance – COCAG (Perspektywa krytyczna w analizie kariery i doradztwa zawodowego – COCAG)
- GUIDE – wsparcie opiekunów dzieci bez opieki
- MAM TĘ MOC – wysokie kompetencje polskich organizacji pozarządowych w kształtowaniu i ocenie samorządowych i krajowych polityk społecznych
- Open door – nature for social inclusion (Otwarte drzwi – natura dla włączenia społecznego)
- Opieka wytchnieniowa dla organizacji pozarządowych – edycja 2025
- Points of connection: autism in the community (Punkty wspólne: autyzm w społeczności)
- ProNGO
- Reorientacja zawodowa receptą na kryzys
- Samodzielni z natury
- Transformative journeys – nurturing young people facing challanges through creative approaches (Transformacyjne podróże – wspieranie młodych ludzi stających wobec wyzwań poprzez kreatywne podejścia)
- Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej.
- Usługi Społeczne w Gminie Kąty Wrocławskie i Gminie Sobótka
- Wsparcie dla dzieci i specjalistów z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce
Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla organizacji pozarządowych – edycja 2025

Projekt asystentury skierowany jest do 128 dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnościami. Obejmuje dwa województwa: dolnośląskie (gminy Wrocław, Żórawina, Mietków, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie) i śląskie (gminy Dąbrowa Górnicza, Będzin, Bytom). Wsparcie w ramach tego projektu będzie realizowane do końca grudnia tego roku.
Koordynatorką projektu jest Daria Sąsiadek z naszego biura w Dąbrowie Górniczej, we współpracy z biurami we Wrocławiu i w Bytomiu. daria.sasiadek@fundacjaimago.pl
Rekrutacja została zakończona. Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie projektu.
Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025” finansowany jest w ramach Funduszu Solidarnościowego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Budżet osobisty osób niepełnosprawnych

Pilotażowy program, który polega na tym, że biorące w nim udział osoby z niepełnosprawnościami, przy wsparciu mentora, mogą dysponować określonym budżetem, przeznaczając go na wybrane przez siebie usługi (np. asystentura, szkolenia, realizacja hobby czy wsparcie psychologiczne), co wzmacnia ich samodzielność. Ze wsparcia korzysta 5 osób z niepełnosprawnościami, a potrwa ono do końca grudnia 2025.
Osoba do kontaktu: Martyna Rangno. martyna.rangno@fundacjaimago.pl
Rekrutacja uczestników jest już zakończona. Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie projektu.
Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej na lata 2024-2025.
Budżet osobisty osób niepełnosprawnych – moc samodzielności

To także pilotażowy program, który wspiera samodzielność trzech osób z niepełnosprawnościami. Przy wsparciu mentora mogą dysponować określonym budżetem, przeznaczając go na wybrane przez siebie usługi (np. asystentura, szkolenia, realizacja hobby czy wsparcie psychologiczne).
Koordynacja: Magdalena Stempska. magda.stempska@fundacjaimago.pl
Rekrutacja uczestników jest już zakończona. Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie projektu.
Zadanie uzyskało dofinansowanie ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnych dotyczącej ich rehabilitacji zawodowej i społecznej na lata 2024-2025.
Centrum Włączenia Społecznego 4.0

Projekt oferuje wsparcie asystenckie dla 95 osób z niepełnosprawnościami z subregionu wałbrzyskiego oraz szkolenia dla aktualnych i przyszłych kadr instytucji integracji społecznej, w tym także NGO. Szkolenia obejmują dwa obszary: pedagogikę przygody i asystenturę. Są też superwizje dla asystentów realizujących usługi w projekcie.
Koordynatorka: Kamila Michalak (kamila.michalak@fundacjaimago.pl), projekt potrwa do końca czerwca 2026 roku.
Rekrutacja uczestników korzystających z usług asystenckich jest już zakończona, wolne miejsca na usługi asystenckie występują w przypadku zakończenia udziału przez indywidualnego uczestnika – bieżące informacje dostępne w biurze regionalnym w Ząbkowicach Śląskich.
W trybie ciągłym prowadzimy nabór dla uczestników szkoleń – ogłoszenia pojawiają się na naszej stronie i w mediach społecznościowych.
Szczegółowe informacje można znaleźć na podstronie projektu.
Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
Critical perspectives on career and career guidance – COCAG (Perspektywa krytyczna w analizie kariery i doradztwa zawodowego – COCAG)

Związana z poradnictwem zawodowym i poradnictwem kariery międzynarodowa sieć organizacji i uczelni z ponad 30 krajów gromadzi naukowców z całej Europy i spoza niej, aby zbadać, jak zmieniają się kariery we współczesnym świecie oraz jaka powinna być reakcja polityki publicznej i praktyki poradnictwa wobec zaistniałych zmian. W badaniach uczestniczy Fundacja Imago. Współpraca zaowocuje m.in. organizacją w czerwcu 2025 roku we Wrocławiu przez Uniwersytet Dolnośląski DSW Europejskiej Szkoły Letniej dla Doktorantów.
Związana z poradnictwem zawodowym i poradnictwem kariery międzynarodowa sieć organizacji i uczelni z ponad 30 krajów gromadzi naukowców z całej Europy i spoza niej, aby zbadać, jak zmieniają się kariery we współczesnym świecie oraz jaka powinna być reakcja polityki publicznej i praktyki poradnictwa wobec zaistniałych zmian. W badaniach uczestniczy Fundacja Imago. Współpraca zaowocuje m.in. organizacją w czerwcu 2025 roku we Wrocławiu przez Uniwersytet Dolnośląski DSW Europejskiej Szkoły Letniej dla Doktorantów.
Ze strony Imago za projekt odpowiada Barbara Górka (barbara.gorka@fundacjaimago.pl). Działania w projekcie potrwają do 22 października 2028 roku.
Liderem projektu jest prof Tristram Hooley, University Of Derby, Wielka Brytania. Partnerzy projektu: międzynarodowa sieć współpracy w zakresie krytycznych analiz kariery i poradnictwa zawodowego z uczelni i organizacji z ponad 30 krajów, w tym Imago.
Źródło finansowania: COST (Europejska Współpraca w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych).
GUIDE – wsparcie opiekunów dzieci bez opieki

Ten międzynarodowy projekt wspiera osoby które już są lub chciałyby zostać opiekunami dzieci przyjeżdżających do Europy bez opieki rodziców / prawnych opiekunów. W Polsce to głównie dzieci z Ukrainy. Działania to: seria szkoleń dla opiekunów / przedstawicieli instytucji wsparcia, stworzenie ogólnodostępnych materiałów szkoleniowych i informacyjnych, utworzenie „kręgów wzajemnego wsparcia” dla opiekunów oraz wzmocnienie krajowych systemów wparcia opiekunów dziecięcych.
Koordynacja działań projektowych w Polsce: Magda Mielczarek (magda.mielczarek@fundacjaimago.pl) i Mariia Pavlova (mariia.pavlova@fundacjaimago.pl). Działania potrwają do końca września 2026 roku.
Szkolenia w Polsce zostały już zakończone, ale trwa rekrutacja uczestników i prowadzących „kręgów wzajemnego wsparcia”. Można też pobrać materiały szkoleniowe i informacyjne (dostępne m.in. w zakładce na podstronie projektu).
Liderem projektu jest EASPD z Belgii a partnerami, oprócz Fundacji Imago: CESIE ETS – Włochy; IASIS – Grecja; TENENET – Słowacja; SAVE THE CHILDREN – Polska; NNC – Bułgaria; EUROCHILD – Belgia.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF).
MAM TĘ MOC – wysokie kompetencje polskich organizacji pozarządowych w kształtowaniu i ocenie samorządowych i krajowych polityk społecznych

Projekt skierowany do stu pięćdziesięciu pracowników, współpracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych z całej Polski, które działają w obszarze polityki społecznej. Organizujemy serię szkoleń, które pomogą przedstawicielom trzeciego sektora efektywniej współpracować z samorządami oraz władzami państwowymi. To także m.in. sieciowanie organizacji oraz możliwość uczestnictwa w w pracach grupy roboczej ds. krajowych polityk społecznych.
Koordynacja projektu: Magda Mielczarek (magda.mielczarek@fundacjaimago.pl), działania potrwają do końca lutego 2026.
Trwa rekrutacja uczestników szkoleń, które organizujemy w różnych częściach Polski. Szczegółowe informacje o projekcie są na jego podstronie.
Projekt dofinansowany z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w ramach Działania FERS.04.006.
Open door – nature for social inclusion (Otwarte drzwi – natura dla włączenia społecznego)

Ten międzynarodowy projekt ma za zadanie wzmocnienie kompetencji osób pracujących z młodzieżą z niepełnosprawnością i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w obszarze pracy terapeutycznej opartej o kontakt z naturą. Fundacja Imago i partnerzy projektu szkolą wzajemnie swoje kadry w dziedzinach: dostępności, adventure therapy (terapii przez przygodę), wilderness therapy (terapii dzikością), sportów adaptowanych. Późnej rozwiązania będą testowane z udziałem osób z niepełnosprawnościami. Powstają także materiały szkoleniowe, a na przyszły rok planowana jest konferencja dla przedstawicieli NGO.
Koordynacja projektu po stronie polskiej: Magdalena Stempska (magda.stempska@fundacjaimago.pl). Działania potrwają do końca października przyszłego roku.
W szkoleniach bierze udział kadra organizacji partnerskich. Rekrutacja osób z niepełnosprawnościami – uczestników działań testujących nowe rozwiązania – będzie prowadzona głównie poprzez społecznościowe profile BAZY, a działania realizowane będą od czerwca. Konferencja podsumowująca projekt będzie miała miejsce w drugiej połowie przyszłego roku.
Szczegółowe informacje o projekcie są na jego podstronie.
Liderem projektu jest nasza Fundacja Imago. Partnerzy projektu: Association Experientia, Hiszpania; Asociatia Babilon Travel, Rumunia; Asociace pro terapii divočinou a dobrodružstvím, Czechy.
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.
Opieka wytchnieniowa dla organizacji pozarządowych – edycja 2025

Opieka wytchnieniowa oznacza wsparcie dla rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi i dorosłymi z niepełnosprawnościami. W naszym projekcie wspieramy ponad 90 rodzin z dwóch województw: dolnośląskiego (Wrocław, powiat wrocławski) i śląskiego (Dąbrowa Górnicza, Bytom, powiat będziński).
Koordynatorką projektu jest Katarzyna Gajda z naszego biura w Bytomiu (kasia.gajda@fundacjaimago.pl). Współpracuje z biurami we Wrocławiu i w Dąbrowie Górniczej. Działania potrwają do końca grudnia 2025.
Rekrutacja w projekcie została już zakończona. Szczegółowe informacje o działaniach znajdują się na dedykowanej mu podstronie.
Projekt finansowany jest w ramach Funduszu Solidarnościowego ze środków Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Points of connection: autism in the community (Punkty wspólne: autyzm w społeczności)

Ten międzynarodowy projekt wspiera integrację młodych osób w spektrum autyzmu w społecznościach lokalnych. Badamy jakość życia osób z autyzmem, tworzymy przewodnik po miejscach dostępnych, integrujemy osoby neuroróżnorodne z ich rówieśnikami, poprzez kampanie społeczne podnosimy wiedzę o życiu w spektrum. Działania prowadzą zespoły, w ich skład – oprócz kadry organizacji – wchodzą młode osoby w spektrum i ich rówieśnicy.
Koordynatorką projektu ze strony polskiej jest Martyna Rangno (martyna.rangno@fundacjaimago.pl). Projekt trwa do końca marca przyszłego roku.
Grupa robocza osób w spektrum została już aktywnie działa, powstały też krótkie filmy wideo, które można obejrzeć w zakładce na podstronie projektu. Szukamy instytucji / usługodawców, którzy chcieliby skorzystać z możliwości audytu swojego miejsca / usługi pod względem dostępności wobec osób w spektrum. W drugiej połowie roku rozpocznie się rekrutacja młodych osób neurotypowych, które dołączą do naszej grupy roboczej, by wspólnie kontynuować pracę.
Szczegółowe informacje o „Points of connection” są na jego podstronie.
Liderem projektu jest Prisms Malta (Malta), a w działaniach, oprócz Fundacji Imago uczestniczą: Autisme-Europe z siedzibą w Belgii, CRPD Malta, z siedzibą na Malcie, PLOES z siedzibą w Grecji, Federacio Catalana d’Autisme z siedzibą w Hiszpanii, Associacao Portuguesa Voz do Autista z siedzibą w Portugalii.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.
ProNGO

To projekt skierowany do 30 organizacji społeczeństwa obywatelskiego z terenu Dolnego Śląska. Prowadzimy m.in. działania sieciujące, szkolimy, rozmawiamy z ekspertami. W planach są też wizyty studyjne krajowe i zagraniczne. Działamy w trzech obszarach: dostępności, asystentury i opieki wytchnieniowej oraz terapii w naturze.
Koordynatorką projektu jest Kamila Michalak (kamila.michalak@fundacjaimago.pl). Działania projektowe potrwają do końca przyszłego roku.
Grupy NGO już pracują w poszczególnych obszarach, ale jest jeszcze szansa, by dołączyć do projektu!
Szczegółowe informacje znajdują się na podstronie projektu.
Projekt jest dofinansowany ze środków EFS.
Reorientacja zawodowa receptą na kryzys

Projekt zakłada aktywizację społeczno-zawodową 70 uczestników / uczestniczek z województwa podkarpackiego, którzy będą mieli szanse zdobyć kwalifikacje i kompetencje oraz doświadczenie zawodowe i trwałe zatrudnienie.
Liderem projektu jest Podkarpackie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Artur Małek z Rzeszowa, partnerem – nasza Fundacja Imago.
Ze strony Imago za projekt odpowiada Piotr Kuźniak (piotr.kuzniak@fundacjaimago.pl), działania potrwają do końca czerwca przyszłego roku.
Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www lidera.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Samodzielni z natury

W ramach tego projektu zrealizujemy zajęcia oparte o metodę terapii przez przygodę dla 40 osób z niepełnosprawnościami z Dolnego Śląska. Planujemy 15 jedno- lub dwudniowych wypraw w naturę, w tym trekking, wspinaczkę w skałkach, kajaki, rowery i inne. Oprócz tego uczestnicy z niepełnosprawnościami w ramach trzech grup stacjonarnych będą mogli uczestniczyć w zajęciach wspinaczki terapeutycznej na sztucznej ścianie we Wrocławiu.
Wyjazdy i zajęcia rozpoczną się w maju bieżącego roku i potrwają do końca lutego przyszłego roku.
Ogłoszenia o naborze uczestników będą się pojawiać głównie w mediach społecznościowych naszej BAZY – Centrum Aktywności Outdoorowych.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Transformative journeys – nurturing young people facing challanges through creative approaches (Transformacyjne podróże – wspieranie młodych ludzi stających wobec wyzwań poprzez kreatywne podejścia)

To międzynarodowy projekt, w którym my i organizacje partnerskie z Malty i Rumunii – szkolimy wzajemnie swoich pracowników młodzieżowych, by poznali innowacyjne i kreatywne metody: techniki somatyczne, terapię w naturze i terapię narracyjną. Głównym celem projektu jest poprawa dobrostanu psychicznego oraz wsparcie rozwoju osobistego młodych osób borykających się z różnymi wyzwaniami, w tym doświadczających traumy – dlatego po szkoleniach będziemy testować nowo nabytą wiedzę w praktyce. Łącznie w projekcie odbędzie się ponad 100 warsztatów z udziałem młodzieży. Powstanie także podręcznik. Rezultaty przedstawimy w trakcie konferencji podsumowującej projekt.
Koordynacja projektu po stronie polskiej: Magdalena Stempska (magda.stempska@fundacjaimago.pl). Działania potrwają do końca października przyszłego roku.
W tym roku odbyło się szkolenie z praktyk somatycznych, kolejne dotyczące terapii dzikością planowane jest w wakacje. Aktualnie trwa rekrutacja uczestników warsztatów testujących metodę pracy z ciałem z wykorzystaniem sztuk walki, medytacji oraz tai chi. Ogłoszenia rekrutacyjne dotyczące naszego kraju będą się ukazywać głównie w mediach społecznościowych naszej BAZY.
Szczegółowe informacje znajdują się na podstronie projektu.
Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.
Urlop od opieki. Model turystyki wytchnieniowej.

Celem projektu jest wypracowanie i wdrożenie nowego kompleksowego modelu turystyki wytchnieniowej. Model będzie drogowskazem dla organizacji pozarządowych wspierających rodziny z doświadczeniem niepełnosprawności. Turystyka wytchnieniowa umożliwia osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom wypoczynek dostosowany do ich potrzeb.
Nowe rozwiązania będą testowane w praktyce – w terenie – z grupami osób z niepełnosprawnościami. Powstaną także materiały szkoleniowe i informacyjne.
W tym projekcie nie jesteśmy partnerem, ale Magdalena Stempska (magda.stempska@fundacjaimago.pl) oraz Agata Włodarczyk-Bucharowska (agata.wlodarczyk@fundacjaimago.pl) pełnią w nim rolę ekspertek. Działania potrwają do końca lipca 2028 roku.
Informacje o projekcie można znaleźć na stronie www PFRON-u.
Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Partnerem krajowym – Fundacja Ładne Historie, a partnerem ponadnarodowym – Fundación También.
Projekt jest realizowany w ramach Osi priorytetowej FERS.01 Umiejętności, w ramach Działania 01.01 Współpraca ponadnarodowa Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027.
Usługi Społeczne w Gminie Kąty Wrocławskie i Gminie Sobótka

W projekcie bierze udział 54 mieszkańców gmin Kąty Wrocławskie i Sobótka wymagających wsparcia ze względu na niepełnosprawność i/lub stan zdrowia – uczestnicy korzystają z asystentury osobistej, opieki wytchnieniowej lub usług opiekuńczych. Ponadto prowadzone były szkolenia i organizowane są superwizje dla kadr świadczących usługi.
Koordynacją świadczonych usług ze strony Fundacji Imago zajmują się Agnieszka Pawłowska (agnieszka.pawlowska@fundacjaimago.pl) i Martyna Rangno (martyna.rangno@fundacjaimago.pl) z naszego wrocławskiego biura. Działania będziemy prowadzić do końca czerwca przyszłego roku.
Szczegółowe informacje znajdują się na podstronie projektu.
Liderem projektu jest Gmina Kąty Wrocławskie / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kątach Wrocławskich, partnerami: Gmina Sobótka / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sobótce oraz Fundacja Imago.
Wsparcie dla dzieci i specjalistów z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce

Perkins – school for the blind we współpracy z Fundacją Imago wspiera dzieci do lat 7 z problemami rozwojowymi / z niepełnosprawnością z rodzin uchodźców z Ukrainy mieszkających we Wrocławiu. Raz w tygodniu z rodzinami pracują specjaliści – rodzinni konsultanci. Projekt oferuje wczesne wspomaganie rozwoju dzieci (WWR) oraz całoroczny coaching dla specjalistów.
Ze strony Fundacji Imago projekt koordynuje Mariia Pavlova (mariia.pavlova@fundacjaimago.pl), działania potrwają do końca czerwca bieżącego roku.
Zostało kilka wolnych miejsc dla rodzin.
Finansowanie projektu zapewnia Perkins – school for the blind.