O nas
Fundacja Imago
Fundacja Imago – tu spotkasz ekspertów z dziedziny włączenia społecznego! Od 2009 roku zmieniamy bliższe i dalsze otoczenie tak, by osobom z różnych grup żyło się lepiej.
W 2024 roku obchodzimy 15-lecie istnienia. W ciągu tych 15 lat zrealizowaliśmy ponad 150 projektów dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla ich opiekunów i opiekunek.
Wspieramy też osoby starsze i młodzież, osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji zawodowej, wykluczone społecznie czy z doświadczeniem migracji. Tylko w 2023 roku wsparciem objęliśmy ponad 6 000 osób. Część naszych projektów zasięgiem obejmuje cały kraj, a dzięki współpracy międzynarodowej – przekraczamy granice Polski i Europy.
Jak pomagamy?
Świadczymy usługi opieki wytchnieniowej i asystentury dla osób z niepełnosprawnościami. Tylko w 2023 roku nasi asystenci zrealizowali 70 000 godzin wsparcia dla ponad 400 osób. Natomiast z opieki wytchnieniowej skorzystało 160 osób w formule dziennej lub całodobowej.
Od 2020 roku jako jedni z pierwszych w Polsce rozwijamy innowacyjną metodę terapii przez przygodę, z której korzystają osoby z niepełnosprawnościami. Prowadzimy Centrum Aktywności Outdoorowych i Adventure Therapy BAZA.
Poprzez doradztwo kariery oraz krajowe i zagraniczne staże czy szkolenia zwiększamy szanse na rynku pracy osób z defaworyzowanych grup społecznych.
Wzmacniamy kompetencje doradców zawodowych, tak by ich wsparcie stało się dostępne dla każdego.
Prowadzimy też szkolenia, warsztaty i audyty, m.in. w dziedzinie dostępności. Szkolimy wolontariuszy, pracowników i kadrę zarządzającą.
Sieciujemy instytucje. Organizujemy międzynarodowe i krajowe seminaria, konferencje i wizyty studyjne.
Prowadzimy badania, raporty i ekspertyzy. Przygotowujemy publikacje dotyczące ważnych tematów społecznych.
Wprowadzamy innowacje, projektujemy usługi społeczne
„Innowacyjność” to słowo, które dobrze opisuje „ducha” Fundacji. Fundacja Imago powstała właśnie po to, by poprawiać sytuację różnych grup społecznych i by współtworzyć z nimi rozwiązania, wykraczające poza te obecnie dostępne. Naszym słowem-kluczem jest też “współpraca”: do polskich realiów adaptujemy pomysły, które sprawdziły się za granicą.
Jak to wygląda w praktyce? Jako jedni z pierwszych wprowadzaliśmy w Polsce opiekę wytchnieniową i asystenturę, a teraz sprawdzamy potencjał świadczenia usług asystenckich i opiekuńczych online. Testujemy wykorzystanie nowoczesnych technologii: np. w poradnictwie zawodowym zastosowaliśmy okulary VR,dzięki którym osoba z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie wielokrotnie przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną. Nasze innowacje społeczne zyskują uznanie, są nagradzane w Polsce i za granicą.
Współpracujemy
Jesteśmy otwarci na współpracę, zarówno krajową, jak i zagraniczną. Wychodzimy z założenia, że wspólnymi siłami można zrobić więcej: czerpać inspiracje i stawać się inspiracją dla innych.
Współpracujemy z ponad 200 instytucjami publicznymi i prywatnymi z 8 regionów (urzędy pracy, agencje zatrudnienia, organizacje pozarządowe, uniwersytety, firmy prywatne, instytucje publiczne). Nasza sieć kontaktów zagranicznych obejmuje kilkadziesiąt organizacji z ponad 20 krajów i 5 kontynentów.
Jesteśmy członkiem krajowych i zagranicznych sieci współpracy, m.in.:
- Polskiej Unii Zatrudnienia Wspomaganego,
- Ogólnopolskiej Sieci Turystyki Wytchnieniowej,
- Międzynarodowego Stowarzyszenia Krótkiej Przerwy (International Short Break Association),
- EASPD (European Association of Service providers for Persons with Disabilities),
- ENII (European Network for Innovation and Inclusion).
Pozyskujemy krajowe i zagraniczne granty, darowizny, mamy też w ofercie działania odpłatne. Część działań przygotowaliśmy z myślą o przedstawicielach i przedstawicielkach biznesu oraz specjalistach i specjalistkach różnych dziedzin.
Biura Fundacji znajdziecie na Dolnym Śląsku: we Wrocławiu i w Ząbkowicach Śląskich oraz w województwie śląskim: w Bytomiu i w Dąbrowie Górniczej.
Fundacja Imago wspiera Cele Zrównoważonego Rozwoju!
Szczególną uwagę zwracamy na cztery z nich: mniej nierówności, partnerstwa na rzecz celów, dobre zdrowie i jakość życia, zrównoważone miasta i społeczności. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.