Przestrzeń rozwoju! Adaptacja metody zintegrowanego doradztwa rozwoju kariery dla młodzieży
Fundacja Imago we współpracy z fińskim partnerem firmą Spangar Negotiations Co. realizuje projekt pn. „Przestrzeń rozwoju! Adaptacja metody zintegrowanego doradztwa rozwoju kariery dla młodzieży” dotyczący adaptacji innowacyjnej metody doradztwa zawodowego.
Projekt realizowany w ramach Osi priorytetowej: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Nr umowy: POWR.04.03.00-00-W131/16
Okres realizacji: 01.01.2017-30.06.2018
Kwota dofinansowania: 969 864,64 zł
Celem projektu jest zwiększenie efektywności usług 15 instytucji rynku pracy działających na rzecz 54 os. Młodych w wieku 15-29 lat z grupy NEET przez wypracowanie i wdrożenie kompleksowego rozwiązania ukierunkowanego na wzrost potencjału edukacyjno-zawodowego osób młodych, dzięki współpracy ponadnarodowej, a także wzajemnemu uczeniu się i wymianie doświadczeń między partnerem krajowym i ponadnarodowym.
Projekt będzie adaptował metodę Przestrzeni Pozytywnych Wyobrażeń (PPW; eng. hope filled-engagement) N.E. Amundsona, rozwijającą warsztat doradców w kierunku bardziej kompleksowych usług dla klienta i towarzyszenia mu w procesie rozwoju kariery, tj. począwszy od sesji doradczych, a skończywszy na pozyskaniu zatrudnienia, bądź kontynuacji edukacji.
Metoda:
- koncentruje się na kreatywnym budowaniu JA zawodowego klienta
- zakłada elastyczne podejście do narzędzi i struktur sesji poradniczych
- integruje inne dostępne oferty wsparcia inst. (brokering)
- koncentruje się na rozwiązaniach, tj. planowaniu etapów, określaniu celów i praktycznych ścieżek ich realizacji
- wykorzystuje narzędzia storytelling, wizualizacje, metafory
- Metoda wzmacnia odpowiedzialność klienta za podejmowanie decyzji i rezultaty procesu aktywizacji
Działania przewidziane w projekcie obejmują:
ETAP I – Przygotowanie rozwiązania we współpracy z partnerem ponadnarodowym
ETAP II – Testowanie rozwiązania wśród grupy docelowej
ETAP III – Analizę efektów testowanego rozwiązania
ETAP IV – Opracowanie produktu finalnego i wdrożenie produktu
Planowanym efektem projektu będzie wdrożenie wypracowanego rozwiązania do praktyki przez 15 instytucji biorących udział w projekcie.
Biuro projektu
ul. Hallera 123, 53-201 Wrocław
Koordynator – Magdalena Stempska
tel. 513 362 807
e-mail: magda.stempska@fundacjaimago.pl
04.09.2017
Poniżej zamieszczamy informację nt. doradców klienta, którzy kontynuują rekrutację uczestników projektu (osób młodych w wieku 15-29 lat z grupy NEET) wraz z wydłużonymi terminami składania dokumentów rekrutacyjnych.
11.07.2017
Rekrutacja uczestników projektu Przestrzeń rozwoju! Adaptacja metody zintegrowanego doradztwa rozwoju kariery dla młodzieży– tj. osób młodych w wieku 15-29 lat z grupy NEET – prowadzona jest w sposób ciągły w okresie od 11.07.2017r. do 31.08.2017r. przez doradców klienta wskazanych z ramienia instytucji rynku pracy na terenie 3 województw – Lista doradców. Każdy z doradców prowadzi osobny nabór uczestników/czek projektu. Termin rekrutacji może ulec zmianie w zależności od dostępności miejsc u danego doradcy. Informacja nt. terminu rekrutacji aktualizowana będzie na stronie www.fundacjaimago.pl
DOKUMENTY REKRUTACYJNE
Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie_NEET
Załącznik 1_Formularz_zgloszeniowy_NEET
Załącznik 3_Formularz rezygnacji
DOKUMENTY PODPISYWANE NA ETAPIE ZAKWALIFIKOWANIA DO PROJEKTU
Deklaracja udziału w projekcie_NEET
DOKUMENTY PODPISYWANE NA ETAPIE ROZPOCZĘCIA UDZIAŁU W PROJEKCIE
Oświadczenie dot. danych osobowych uczestnika
Oświadczenie o statusie na dzień przystąpienia
09.01.2017
Informujemy iż zgodnie z Regulaminem rekrutacji i udziału instytucji krajowych i doradców w projekcie, w poniższych terminach prowadzony jest nabór:
- 16.01-21.02.2017 instytucji krajowych
- 01.03-28.04.2017 doradców zawodowych/klienta z IK (doradców prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do 29.03.2017, od 01.04-28.04.18 prowadzona będzie diagnoza kompetencji i wybór doradców)
Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie_IK
Formularz_zgloszeniowy_instytucje krajowe.docx
09.07.2018
Zachęcamy do lektury raportu z analizy efektów testowania produktu finalnego projektu tj. modelu realizacji poradnictwa prowadzonego na bazie adaptowanej w projekcie metody poradnictwa kariery Hope-Filled Engagement. W raporcie znajdziecie Państwo wyniki badań dot. stosowania metody prowadzone wśród uczestników projektu testujących model: przedstawicieli instytucji rynku pracy, doradców zawodowych oraz osób młodych NEET.
27.06.2018
Produkt finalny projektu
Poniżej zamieszczamy link do produktu finalnego projektu „Przestrzeń rozwoju! Adaptacja metody zintegrowanego doradztwa rozwoju kariery dla młodzieży”. Publikacja stanowi podsumowanie prowadzonej przez nasz zespół, w okresie 01.2017-06.2018, adaptacji kanadyjskiej metody poradnictwa kariery autorstwa Normana E. Amundsona.
Nadzieja i aktywne zaangażowanie
12.03.2018
Zakończenie procesu testowania
W lutym zakończyliśmy proces testowania metody Aktywnego zaangażowania. Uczestnicy projektu wzięli udział w ostatnich spotkaniach z doradcami. Podczas finalnych sesji doradczych w Urzędzie Pracy w Ząbkowicach Śląskich, uczestnicy spotkali się również z Panią Dyrektor PUP Ireną Balikowską i otrzymali drobne upominki .
Galeria NextGEN
06.12.2017
Nowa publikacja Fundacji Imago dla doradców zawodowych
2.11.2017
Właściwa droga zawodowa. Doradztwo zawodowe i kształcenie ustawiczne
Zamieszczamy relację z organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku w dniu 11 października 2017 r. seminarium pn. „Właściwa droga zawodowa. Doradztwo zawodowe i kształcenie ustawiczne”, podczas którego nasza ekspertka Barbara Górka wystąpiła z prelekcją pt. „Poradnictwo socjodynamiczne jako nowe podejście w poradnictwie – możliwości zastosowania w projektach wspierających młode osoby pozostające bez pracy”.
Seminarium było miejscem wymiany doświadczeń specjalistów poradnictwa zawodowego oraz beneficjentów programu POWER, którzy w projektach unijnych realizują wsparcie dla osób młodych.
14.07.2017
Narzędzia wsparcia klienta w poradnictwie socjodynamicznym
W czerwcu br. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało 59 Zeszyt Informacyjno-Metodyczny Doradcy Zawodowego pt. „Nowe metody i techniki w poradnictwie zawodowym” z tekstem nt. poradnictwa socjodynamicznego autorstwa naszej Fundacyjnej koleżanki.
Artykuł pn. „Narzędzia wsparcia klienta w poradnictwie socjodynamicznym” promuje narzędzia, które adaptowaliśmy w zakończonym już międzynarodowym projekcie. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki i opisy narzędzi, stosowanych w podejściu socjodynamicznym, które opiera się, podobnie jak adaptowana w projekcie „Przestrzeń rozwoju” metoda N. Amundsona, na orientacji konstruktywistycznej w poradnictwie.
Link do artykułu
http://eurodoradztwo.praca.gov.pl/images/publikacje/59.jpg.pdf
LISTA INSTYTUCJI UCZESTNICZĄCYCH W TESTOWANIU ADAPTOWANEJ W PROJEKCIE METODY DORADZTWA ZAWODOWEGO N. AMUNDSONA
WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Bielskie Stowarzyszenie Doradców Zawodowych i Personalnych Aktywni
Powiatowy Urząd Pracy w Chorzowie
Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej
Powiatowy Urząd Pracy Jastrzębie Zdrój
Powiatowy Urząd Pracy Mikołów/Łaziska Górne
Powiatowy Urząd Pracy w Rudzie Śląskiej
Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku
Pracownia Psychologiczna Interakcje
Powiatowy Urząd Pracy w Świętochłowicach
Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu
WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
Fundacja Imago
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy
Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu
Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich
WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
Stowarzyszenie Wielkopolskich Doradców Kariery WiDoK
LISTA DORADCÓW KLIENTA, u których można uzyskać informacje nt. rekrutacji i udziału w projekcie.